Polska Straż Graniczna, ochraniająca jedną z najdłuższych zewnętrznych granic lądowych UE, wnosi do rozwoju tej współpracy swój wkład między innymi poprzez uczestnictwo we wspólnych operacjach na granicach zewnętrznych UE w rejonach szczególnie zagrożonych nielegalną migracją. Każdego roku funkcjonariusze aktywnie uczestniczą we wspólnych operacjach służąc pomocą, wiedzą, doświadczeniem i wsparciem technicznym. Celem prowadzonej aktywności jest wsparcie służb granicznych z innych europejskich państw w kontroli granic, zwalczaniu przestępczości granicznej, jak również prewencji i doskonaleniu współdziałania.
Z taką też misją przez miesiąc (od 16 lipca do 18 sierpnia 2012 r.) przebywali w Aleksandroupoli w Grecji dwaj funkcjonariusze Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie: ppłk SG Marek Zygowski oraz mjr SG Piotr Mika. Obaj panowie są doświadczonymi wykładowcami i praktykami w zakresie ochrony granicy państwowej. Uczestniczyli oni w prowadzonej przez Agencję Frontex, pod kryptonimem Posejdon 2012 (Joint Operation Poseidon Land 2012 2012 Grece), wspólnej operacji na grecko-tureckiej granicy lądowej. W tym samym czasie w operacji uczestniczyli inni funkcjonariusze naszej formacji z Podlaskiego i Bieszczadzkiego Oddziału SG.
Obszar, na którym kętrzyńscy funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z kolegami z innych krajów Wspólnoty prowadzili działania to miejsce szczególnie narażone na występowanie masowej wprost, nielegalnej migracji z takich krajów jak Afganistan, Somalia, czy też arabskojęzycznych państw Afryki Środkowo-Wschodniej i Północnej. Właśnie z tego powodu Agencja po raz kolejny skierowała unijnych ekspertów służb granicznych do uszczelnienia i zabezpieczenia tego wrażliwego rejonu. Funkcjonariusze z Szwajcarii, Hiszpanii, Słowenii, Austrii, Niemiec, Holandii, Estonii i Łotwy, oraz oczywiście z Polski, wyposażeni w najlepszy sprzęt techniczny realizowali zadania związane z ochroną zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W trakcie operacji wykorzystywane były helikoptery, sprzęt optoelektroniczny, w tym gogle noktowizyjne i kamery termowizyjne, pojazdy obserwacyjne, Schengen-Busy oraz liczne pojazdy patrolowe i osobowe, a także psy służbowe. Nasi funkcjonariusze, Marek Zygowski i Piotr Mika, pełnili służbę przy wykorzystaniu pojazdów obserwacyjnych, które razem z nimi pojechały do Grecji. Z uwagi na charakter sprzętu i jego przeznaczenie funkcjonariusze Centrum pracowali głownie w nocy (w systemie dwie nocne służby na dwie wolne).
Skalę zjawiska z jakim borykają się służby graniczne na grecko-tureckiej granicy najlepiej obrazują liczby zatrzymanych nielegalnych migrantów. W okresie trwania tylko tej części operacji Posejdon, czyli w okresie od 16 lipca do 18 sierpnia 2012 roku zatrzymano tam około 8 tysięcy nielegalnych migrantów. W chwili obecnej w dyspozycji Agencji pozostaje kilkunastu funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej, a za kilka dni kolejni przedstawiciele Centrum Szkolenia Straży Granicznej – specjaliści z zakresu technicznej ochrony granicy będą wspierać międzynarodową misję w Grecji.
Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej (Frontex) jako agencja o zadaniach kontrolno-policyjnych posiada kompetencje do podejmowania działań w zakresie wspólnych operacji i programów pilotażowych na granicach. Posiada także uprawnienia do dokonywania oceny, zatwierdzania i koordynowania propozycji wspólnych operacji i projektów pilotażowych przygotowanych przez państwa członkowskie UE oraz występowania z własnymi propozycjami w tym zakresie. Trwające w Grecji działania to nie tylko jedno w wielu przedsięwzięć, w których polscy funkcjonariusze są obecni, to także efekt prowadzonej przez państwa członkowskie UE współpracy międzynarodowej i solidarności w udzielaniu pomocy.
Foto. Zygowski/Mika
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz