Funkcjonariusze Straży Granicznej w Europejskim Kursie Oficerskim

Pięć krajów gospodarzy: Niemcy, Włochy, Litwa, Rumunia i Wielka Brytanii gościły przez miesiąc (od 6 września do 8 października 2010 roku) uczestników Europejskiego Kursu Oficerskiego (Mid-level Officers Course - MLC) zorganizowanego pod auspicjami Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej Frontex.

 

W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele służb granicznych z piętnastu unijnych krajów (Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, Austria, Węgry, Rumunia, Holandia, Francja, Hiszpania, Włochy, Dania, Szwecja, Norwegia i Polska) w tym również przedstawiciele polskiej Straży Granicznej: mjr SG Adam SAJKIEWICZ z Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej i chor. SG Joanna IRSKA z Centrum Szkolenia Straży Granicznej.

 

Harmonogram szkolenia obejmował zagadnienia związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, a także prawami człowieka, historią UE, uregulowaniami prawnymi i legislacją unijną. W czasie szkolenia uczestnicy zostali zapoznani ze strukturą i zadaniami realizowanymi przez Agencję Frontex oraz narzędziami używanymi w celu koordynacji ochrony na granicach zewnętrznych Wspólnoty.

 

Poza programowymi zajęciami przygotowanymi przez organizatorów Europejskiego Kursu Oficerskiego, każdy z uczestników szkolenia był zobligowany do zaprezentowania swojej formacji granicznej. W ramach przygotowywanych prezentacji polscy funkcjonariusze omówili strukturę i miejsce Straży Granicznej w systemie bezpieczeństwa państwa oraz realizowane zadania.

 

Przedstawiciele poszczególnych krajów gospodarzy umożliwili uczestnikom kursu zapoznanie się z warunkami i sposobem pełnienia służby w granicznych placówkach, zarówno drogowych i kolejowych przejściach granicznych, jak też na lotniskach i w portach morskich.

 

Głównym celem szkolenia w ramach Europejskiego Kursu Oficerskiego było zintegrowanie środowiska kadry kierowniczej średniego szczebla służb granicznych UE i strefy Schengen oraz umożliwienie wymiany doświadczeń z zakresu zarządzania podległą kadrą. W rezultacie odbytego szkolenia MLC uczestnicy zostali przeszkoleni do udziału w grupach szybkiego reagowania RABIT (Rapid Action Border Intervention Teams), działających w strukturze Agencji Frontex, do zadań których należy między innymi udzielanie pomocy operacyjnej członkom Wspólnoty w przeciwdziałaniu przestępczości granicznej i nielegalnej migracji na terenie ich krajów.

Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz