Aleksiej Siergiejewicz Zaliwatski, sprawujący już prawie 2 lata funkcję mera miasta nie ukrywa zadowolenia.
-Na ten moment czekaliśmy wiele lat. Mieszkańcy Mamonowa są bardzo zadowoleni z gazyfikacji miasta. Gaz ziemny doprowadzono już do kilkuset mieszkań. Posiada go m.in. ponad 700 rodzin z dzielnicy „Admirał”, w dawnej Szkole Uzbrojenia Floty Bałtyckiej przy ul. Artyleryjskiej.
Powody zadowolenia to: ekologia, wygoda i ceny. Dotychczas mieszkańcy płacili za butlę skroplonego gazu (1m3) 68 rubli i 28 kopiejek. Obecnie m3 gazu kosztuje zaledwie 4 ruble i 52 kopiejki (ok 50 gr).
Przebudowujemy lokalne kotłownie mieszkaniowe na produkcje na „błękitne paliwo”.Mamonowo będzie więc czystym, ekologicznym miasteczkiem, bez dymiących kominów. Składy węglowe będą nam praktyczne niepotrzebne.
- Panie Merze. Wielu mieszkańców Braniewa miało nadzieje, że gaz ten przez granicę trafi również do Polski. Wszak z Mamonowa do granicy – to zaledwie około 3km.
-Rozmowy na ten temat były już prowadzone. Nie jest to sprawa prosta, gdyż decyzje musiałyby zapaść na szczeblu międzyrządowym, a to wymaga również dobrego klimatu politycznego. Gazu w OK jest wystarczająco dużo z różnych źródeł. Nasz gaz pochodzi ze źródeł jamalskich. Odnoga do Mamonowa doprowadzona jest z gazociągu wysokociśnieniowego z miejscowości Piatidorożnoje. Mamonowo nie ma limitów ilościowych na pobór gazu. Daje to nam nowe perspektywy zarówno jeśli chodzi o potrzeby mieszkańców jak też gospodarki.
- W Obwodzie Kaliningradzkim w ciągu kilku ostatnich lat odnotowany jest dynamiczny rozwój. Czy Mamonowo nadąża za zmianami?
- Zdecydowanie tak. W dużej mierze sięgamy po środki federalne i obwodowe. Rząd FR przyznał dla naszego miasta ponad 319mln rubli na budowę i modernizację sieci kanalizacyjnych i oczyszczalnie ścieków. Projekt ten jest w trakcie realizacji.
Na odnowienie parku, stadionu, miejsc odpoczynku otrzymaliśmy 3 mln rubli. Ważną rzeczą dla miasta są remonty budynków. W ramach programu 185 –FZ wykonaliśmy remonty kapitalne 18 wielorodzinnych budynków na łączną kwotę ponad 17 mln rubli. W tym roku z programu federalnego będzie wyremontowany 31-rodzinny blok. Koszt to prawie 36 mln rubli. Miasto zmieniło swój dotychczasowy wizerunek. Powstały nowe budynki, chodniki, skwery. Ruszyło budownictwo indywidualne. Ludzie chcą tu mieszkać.
-Panie Merze, dobrobyt bierze się m.in. z pracy, gospodarki. Jak przedstawia się to w Mamonowie?
W mieście zarejestrowanych jest ponad 50 firm, które zatrudniają pracowników. Minimalna płaca w OK to 6500 rubli. Nie jest to dużo.
Największy zakład w Mamonowie to filia niemieckiej kompanii HiPP, która w ciągu roku produkuję ponad 32 mln puszek z żywnością dla dzieci. Zakład, bardzo nowoczesny, powstał w grudniu 2010 roku. Docelowo HiPP będzie produkował około 200 mln puszek, z ponad 100 równymi produktami. Większość produkcji jest kierowana poza granice OK. HiPP jest również odbiorcą gazu ziemnego dla potrzeb produkcyjnych. Zatrudnienie w nim znalazło kilkudziesięciu mieszkańców Mamonowa.
-Co Pan sądzi o małym ruchu przygranicznym?
-Otwiera on nowe możliwości zarówno dla rosyjskiej jak i polskiej strony. Na pewno będzie sprzyjał zbliżeniu naszych społeczeństw. Zarówno mieszkańcy Braniewa jak też Mamonowa nie żyją na co dzień wielką polityką. Zaś bezpośrednie, ludzkie kontakty zbliżają.
Roman Hyczko
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz