– Polska ma bardzo liczne i serdeczne relacje z Litwą, na wielu poziomach i w wielu wymiarach, także tych najważniejszych – historycznych, społecznych, rodzinnych, sentymentalnych - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Dlatego jest mi niezmiernie miło, że możemy tę wystawę otworzyć 6 lipca, kiedy Litwa świętuje dzień swojej państwowości, ustanowiony na cześć koronacji pierwszego i jedynego w historii Króla Litwy – Mendoga.
Międzynarodowy plener malarski „Grunwald-art” po raz pierwszy został zorganizowany w 2009 roku. Jego celem było stworzenie miejsca spotkań profesjonalnych artystów z Polski, Litwy, Rosji i Niemiec i wypracowanie pomysłów na przyszłe działania. Następna edycja – w 2010 roku - miała oczywiście związek z 600-leciem Bitwy pod Grunwaldem. Prace artystów z Niemiec, Rosji, Litwy i Polski, w tym z Kowna, były kolejnymi artystycznymi głosami w dyskusji dotyczącej mitów i prawdy o Bitwie Grunwaldzkiej. W efekcie powstała wyjątkowa galeria, stworzona z malarskich interpretacji Bitwy pod Grunwaldem. Można ją było oglądać w wielu miastach, między innymi w Olsztynie, Kaliningradzie, Berlinie, Brukseli, a teraz w Kownie.
Artyści, których prace można oglądać w Czerwonym Dworze, to między innymi: Iwona Bolińska-Walendzik, Linas Domarackas, Izabella Janiszewska-Obarek, Rosika Janko-Glage, Wioletta Jaskólska, Alfons Kułakowski, Lucyna Letki-Wawrzyniak, Ewa Plichta-Lubieniecka, Ewa Polhke, Gintautas Vaicys, Aleksander Woźniak, Bogdan Żukowski.
W dowód uznania dla twórczości Gintautasa Vaicysa marszałek Jacek Protas podjął decyzję o powierzeniu zaszczytnej funkcji kuratora tegorocznego pleneru „Grunwald-art” właśnie temu litewskiemu artyście-malarzowi. Stosowną nominację marszałek złoży na ręce artysty właśnie w tym ważnym dniu, i dla Litwy, i dla Polski.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz