Jak praktykować samowspółczucie i co ono oznacza?

Trening uważności jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Istnieją praktyki odpowiednie nawet dla dzieci, dzięki czemu możemy nauczyć się bycia tu i teraz, bez nadmiernego analizowania i oceniania danej sytuacji. Na kursie uważności dowiemy się wielu inspirujących rzeczy, które z pewnością posłużą nam w codziennym życiu. Często zapominamy o tym, aby zatrzymać się chociaż na chwilę i skupić na własnych potrzebach! Warto zatem zapoznać się z uważnością i samowspółczuciem, oczywiście z pomocą doświadczonych nauczycieli. Czym jest uważność? Jak praktykować samowspółczucie i co ono oznacza?

Trening uważności

Niezawodny trening uważności w Warszawie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród setek osób. Kursy odbywają się w tym wypadku online lub stacjonarnie, w zależności od naszych potrzeb. A czym dokładnie jest uważność? Najłatwiej mówiąc, jest to umiejętność bycia tu i teraz, w harmonii ze swoim ciałem i umysłem. Na treningu mindfulness uczymy się lepiej radzić sobie z emocjami, bez ich tłumienia i odsuwania od siebie. Uważność pokazuje, że każda emocja jest ważna i po prostu trzeba ją przeżyć, aby móc iść dalej. Nawet najtrudniejsze odczucia są nam potrzebne i jest to całkowicie normalne, że w ciągu dnia przeżywamy całą gamę emocji - od radości, po smutek, frustrację, złość itp. 

Samowspółczucie

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest z pewnością samowspółczucie. Co to jest? Samowspółczucie to umiejętność życzliwego i empatycznego reagowania na potrzeby, cierpienie i emocje innych osób. W efekcie można lepiej współodczuwać daną sytuację i zrozumieć cudze odczucia. Ogromnie istotne są w tym wypadku: życzliwość, akceptacja, gotowość do wsparcia i wyrozumiałość w trudnych zdarzeniach. Trzeba wiedzieć, że samowspółczucie to wyjątkowa cecha, pozwalająca na budowanie pozytywnych relacji z innymi osobami. 

W jaki sposób można praktykować samowspółczucie? Z pomocą przychodzą:

  • Akceptacja - należy zaakceptować to, że cierpienie i trudności to naturalne części życia człowieka. 
  • Uważność - regularny trening uważność pomoże nam zwiększyć świadomość swoich uczuć i zrozumieć uczucia innych. 
  • Empatia - to otwartość na doświadczenia drugiego człowieka i umiejętność postawienia się w ich miejscu. 
  • Odpoczynek i dbanie o siebie - nasze działania zawsze powinny zostać dostosowane do stanu emocjonalnego. 
  • Praktyka życzliwości - postarajmy się być życzliwymi i dobrymi osobami. 
  • Budowanie zdrowych relacji - utrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi może wpływać na lepsze zrozumienie i wzajemne wsparcie. 

Poza tym godne uwagi jest też ćwiczenie wdzięczności. Skupiajmy się zatem na pozytywnych aspektach w swoim życiu i doceniajmy nawet najmniejsze rzeczy. Co ciekawe, wdzięczność bez wątpienia wspomaga budowanie więzi z innymi i zwiększanie poziomu samowspółczucia. 

Pamiętajmy o tym, że praktykowanie samowspółczucia wymaga zaangażowania, regularności i cierpliwości. Jedynie systematyczne działania pozwolą nam uzyskać pożądane efekty i pracować nad poprawą swojego charakteru.

 

– Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz