-"Ten koncert jest specjalny, bo jubileuszowy- tymi słowami Bożena Konkiel powitała widownię w audytorium Szkoły św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Bardzo się cieszę, dwudziestolecie istnienia KOBO Music Studio i trzydziestolecie mojej pracy pedagogicznej mogę obchodzić z moimi uczniami na koncercie w ich wykonaniu!
Od dwudziestu lat z sukcesem kształci się w studiu polonijne (i nie tylko) dzieci i młodzież w kierunku muzycznym. Założyła je Bożena Konkiel, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego- Katedry Muzycznej w Olsztynie, a także nowojorskiego TOURO University. . Młodzież pobiera naukę pod okiem sześciu nauczycieli, tj.: Bożena Konkiel- fortepian i gitara, Lidia Kloc-śpiew- skrzypce, Sylwia Kloc -gitara, Krystyna Bronchard -fortepian, Robert Bronchard -fortepian i Wiesława Żarkowska -ucząca gry na skrzypcach. Oprócz gry na instrumentach uczniowie uczą się również techniki śpiewu.
Sobotni koncert prowadziły Victoria Knapik i Claudia Pelczarska. Przedstawiały każdego występującego i czuwały nad sprawnym przebiegiem koncertu. Podczas popisu uczniowie, mimo młodego wieku, wykazali wysoki poziom przygotowania, a repertuar był bardzo różnorodny. Od prostych popularnych piosenek po utwory z repertuaru Chopina i Paganiniego.
W historii istnienia studia przez jego mury przewinęły się setki uczniów (około 80 rocznie). Nie wszyscy zostali muzykami, ale ci najwytrwalsi osiągnęli sukces. W ciągu tych dwudziestu lat uczniowie KOBO Music Studio występowali w wielu miejscach Nowego Jorku, są znani Polonii nowojorskiej, a niektórzy występowali nawet w Carnegie Hall. Do najwybitniejszych wychowanków szkoły należą David Zawadzki, który już występuje solo, a także: Kerri Thompson, Olivia Wojciechowska, Victoria Knapik, czy Robert Jutkiewicz. Wielu z absolwentów wróciło po latach do studia, aby podjąć pracę pedagogiczną i kształcić przyszłe pokolenia.
Uczniowie i nauczyciele angażowali się również aktywnie w życie Polonii i akcje charytatywne. Jeden z uczniów, Mariusz Gorz, nagrał utwory Chopina do filmu o Poli Negri, dwie inne uczennice wzięły udział w produkcji filmu "Forgiveness". Uczniowie KOBO wspólnie z uczniami ze szkoły św. Stanisława Kostki na Greenpoincie nagrali dwie płyty z polskimi kolędami i promowali je w Nowym Jorku. Nie można zliczyć koncertów, w których występowali młodzi muzycy grupowo i solowo.
Przez wiele lat prowadzono akcję "Pomoc Zamiast Kwiatka", w której uczniowie dobrowolnie zbierali pieniądze i wysyłali do tych rodzin w Polsce, które miały problemy finansowe. W kronice studia widnieją podziękowania od tych ludzi.
Jako ostatnia uczestniczka wystąpiła Kerii Thompson, która przepięknie wykonała "Il mio bel foco" Benedetto Marcello. W trakcie koncertu, Bożena Konkiel poprosiła Kerri, aby odczytała list, który uczennica napisała do niej osiem lat temu. Był on bardzo wzruszający i podkreślający rolę, jaką odegrała w jej życiu nauczycielka. Kerri to uczennica, która przez ostatnie 12 lat występowała jako solistka na wielu koncertach. Ostatnio została zaproszona na przesłuchania przez wiele uczelni muzycznych. Będzie kształcić się w kierunku śpiewu operowego.
Ubiegły rok przyniósł KOBO Music więcej sukcesów. Kevin Krajewski dostał się na studia- informatykę i muzykę, Robert Jutkiewicz dostał specjalne zaproszenie na "America's Got Talent". Kilku uczniów czeka na wyniki egzaminów do szkół muzycznych.
Na zakończenie koncertu Bożena Konkiel powiedziała "Nowemu Dziennikowi :-Na Greenpoincie są wielkie talenty, trzeba je tylko odkryć i odpowiednio ukierunkować i myślę, że po części nam się to udaje. Nie ma lepszego sukcesu dla nauczyciela niż wychować sobie następcę. Ja w Nowym Jorku mam ich kilkunastu. Cieszę się, że dołożyłam małą cegiełkę do sukcesów moich studentów!
Wysiłek nauczycieli muzyki docenili także rodzice i ich znajomi, rzęsiście nagradzając młodych muzyków brawami. Aplauz publiczności był współmierny do poziomu przygotowania ucznia, a owacje na stojąco były wyrazem wdzięczności za trudy wychowawcze i zorganizowanie imprezy. Jak powiedział jeden z rodziców, z przyjemnością słucha się najmłodszych uczestników , bo często już we wczesnych latach można u dziecka zauważyć talent.
KRYSTYNA GODOWSKA
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz