Kadra Centrum Szkolenia Straży Granicznej na ćwiczeniach poligonowych SERE* - kształtowanie charakteru

W ubiegłym tygodniu (20-24.05.2011 r.) już po raz drugi na zaproszenie płk. Tomasza Łyska Szefa Oddziału Rozpoznania Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej G-2 Wojsk Lądowych, funkcjonariusze Straży Granicznej wspierali szkolenie żołnierzy rozpoznania i funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu w zakresie SERE. Na poligonie w Jaworzu koło Drawska Pomorskiego, w maju br. żołnierze rozpoznania Wojsk Lądowych, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu ksztłtowali swoje charaktery w ćwiczeniu pod nazwą SERE poziom B.

 

Cała grupa przeszła trudne szkolenie na poziomie A w terenie górskim w warunkach zimowych. Tym razem wykorzystując mapę i kompas oraz umiejętności i doświadczenie uczestnicy szkolenia musieli pokonywać bagniste tereny drawskiego poligonu, zmagać się z komarami i swoimi słabościami. Szkolenie składało się z części teoretycznej prowadzonej przez specjalistów z Centrali Szkoleń Antyterrorystycznych (byłych szkoleniowców jednostki GROM) i wykładowców Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

 

Ćwiczenie praktyczne prowadzili natomiast instruktorzy SERE rekrutujący się z 22 batalionu piechoty górskiej z Kłodzka i Straży Granicznej, m.in. ppłk SG Paweł Dobrowolski, ppłk SG Jacek Mokrzycki oraz por. SG Karol Falanyds.

 

Funkcjonariusze Straży Granicznej odpowiedzialni byli za zorganizowanie i przeprowadzenie linii przenikania oraz punktu oporu. Działania funkcjonariuszy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie były wspierane także przez funkcjonariuszy Centralnego Ośrodka Szkolenia w Koszalinie oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu, a także Podlaskiego i Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Uczestnicy kursu zgodnie przyznali, iż najtrudniejszym etapem kursu był punkt oporu.

 

* System SERE (Survival – przetrwanie w trudnych warunkach, Evasion – unikanie przeciwnika, Resistance – przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku schwytania, Escape lub Extraction – ucieczka lub ewakuacja) to wprowadzany do Sił Zbrojnych RP i ciągle udoskonalany system określa sposób postępowania w przypadku oddzielenia od sił własnych oraz metody działania po schwytaniu przez przeciwnika. Kadra dydaktyczna reprezentująca Zakład Działań Interwencyjnych Centrum Szkolenia Straży Granicznej uczestniczyła w szkoleniach prowadzonych w ramach ww. systemu i zdobyła uprawnienia instruktorskie w 2010 roku. Ponadto, nasi wykładowcy aktywnie uczestniczą w szkoleniu funkcjonariuszy Straży Granicznej w wyżej wymienionym zakresie, ale również personelu innych strategicznych instytucji między innymi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na początku czerwca 2011 roku planowane jest kolejne szkolenie, którego współprowadzącymi będą wykładowcy Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

 

 

Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz