Kolej na uniwersytecie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie podpisał umowę z PKP S.A. i PKP Informatyka sp. z o.o. Współpraca będzie obejmowała przede wszystkim organizację i realizację praktyk studenckich, prowadzenie projektów i programów badawczo-rozwojowych oraz edukacyjnych we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki.

Umowę podpisano w środę 22 lutego w siedzibie Wydziału Matematyki i Informatyki. "To wyjątkowa chwila - podpisanie umowy z partnerem strategicznym nie tylko dla Wydziału Matematyki i Informatyki, ale traktuję to jako zaszczyt również dla Uniwersytetu" - mówił Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Nauka ma służyć nam wszystkim. Wiedza ma przekształcić się w osiągnięcia praktyczne i dostarczyć konkretnych rozwiązań, które posłużą rozwojowi społeczeństwa. Dla nas ta synergia pomiędzy nauką a biznesem jest niesamowicie ważna. Dla studentów bardzo cenne jest, że mają miejsce, w którym będą mogli weryfikować wiedzę zdobywaną na uniwersytecie w miejscach, gdzie będą później pracować (w bardzo szybki, bezpośrednim kontakcie) "

W imieniu firmy PKP S.A. umowę podpisał członek zarządu - dr Rafał Zgorzelski. "Kolej to instytucja o szczególnym znaczeniu - dla gospodarki, dla społeczeństwa i dla bezpieczeństwa. Stanowi element infrastruktury krytycznej państwa. Dla nas to też bardzo ważny dzień. Cenimy to, że możemy podjąć współpracę z uczelnią. Realizujemy szereg różnych projektów badawczo-rozwojowych. Ale potrzebujemy też Was drodzy studenci. Potrzebujemy też współpracy z uczelniami, takimi jak świetnie rozwijający się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski."

Władzom Wydziału Matematyki i Informatyki zależy na rozwoju naukowym oraz dostosowaniu treści dydaktycznych do potrzeb rynku pracy. Dlatego też Dziekan prof. Adam Doliwa, upatruje w tej współpracy wiele korzyści.  "Bardzo się cieszę na naszą współpracę na poziomie naukowym. Jestem pewien, że firma PKP Informatyka dostarczy naszym naukowcom impuls do działania. Mam na myśli podsunięcie realnie istniejących problemów do rozwiązania. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy w procesie ewaluacji dyscypliny naukowej informatyka techniczna i telekomunikacja. Na ocenę składa się m.in. zdobywanie i realizacja projektów naukowych oraz badawczo-rozwojowych, co możemy robić wspólnie z PKP. Pod uwagę bierze się również wpływ działalności naukowców na rozwój społeczeństwa i gospodarki, co idealnie wpisuje się w tego typu współpracę. Ponadto warto podkreślić, że obszar transportu i struktura sieci informatycznej z nim związana są bardzo wrażliwe, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się obecnie w Ukrainie. Liczymy na to, że ta współpraca pozwoli nam odpowiednio zmodyfikować nasze programy nauczania w obszarze bezpieczeństwa sieci komputerowych, ponieważ w dzisiejszych czasach jest to bardzo istotne" - mówił reporterce Wiadomości Uniwersyteckich.

Łukasz Staniszewski

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz