Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.
– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych. Czas na praktyczne działania, a donatorzy i przyjaciele Fundacji pomagając Fundacji pokazują, że nie można już odkładać na później perspektywy dziecka-pacjenta i jego najbliższych. Fundacja sfinansowała łóżka dla rodziców z ubiegłorocznych wpłat 1% podatku i to konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Wszystko zaczęło się od łóżek dla rodziców przekazanych do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla mamy i taty stanęło przy każdym z 423 łóżek dla dzieci. W ten sposób dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital
w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.
W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.
Kolejne partie łóżek Fundacja wysłała do szpitali w wielu miastach Polski. Na Warmii i Mazurach trafiły one do Ełku, Olecka, Olsztyna i Mrągowa. Do tej pory Fundacja przekazała 958 łóżek dla rodziców 48 szpitalom w Polsce.
– Zmiana w szpitalu pediatrycznym zaczyna się od łóżka dla rodzica, bo w XXI wieku wybór karimata lub krzesło nie powinien już być doświadczeniem żadnej mamy ani taty. Szpital przyjazny całej rodzinie dziecka doceni każdy, pacjent, rodzic i zespół medyczny – podkreśla Katarzyna Rodziewicz.
Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu. Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić.
– Serdecznie dziękuję za przekazanie kolejnych pięciu eleganckich i komfortowych łóżek dla rodziców pacjentów naszego szpitala – mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Jest mi niezmiernie miło, że Fundacja Ronalda McDonalda już drugi raz podarowała naszemu szpitalowi łóżka dla rodziców, które mogą w ciągu dnia pełnić również funkcję foteli. Poprzednie łóżka, które otrzymaliśmy od Państwa we wrześniu ub. r., doskonale służą opiekunom, całodobowo przebywającym wraz ze swoimi dziećmi w naszych oddziałach szpitalnych. W naszym szpitalu wszystkim opiekunom naszych pacjentów zapewniamy w salach chorych rozkładane łóżka, jednak każde dodatkowe łóżko, zwłaszcza mogące pełnić w ciągu dnia rolę wygodnego fotela, z pewnością dodatkowo zwiększy komfort pobytu rodziców przy dzieciach.
5 łóżek w Olsztynie przekazały w imieniu Fundacji jej przyjaciółki i donatorki – Anetta Stradomska i Iwona Kasperek, licencjobiorczynie McDonald’s. To kolejna taka darowizna, którą otrzymała olsztyński szpital. Poprzednio, we wrześniu ubiegłego roku, trafiło tam 10 takich łóżek.
– Ogromnie się cieszę, że kolejny raz możemy przekazać olsztyńskiemu szpitalowi tak ważną i potrzebną darowiznę. Łóżko dla rodziców zapewnia coś niezmiernie ważnego w czasie choroby – daje bliskość. Dobra jakość snu mamy i taty przekłada się na samopoczucie dziecka i atmosferę na oddziale – podkreśla Anetta Stradomska.
Skala programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od sprawdzonych Przyjaciół Fundacji, rodziców, zaangażowanych społeczników. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.
O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 63 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.
Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia program „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.
W 2022 roku Fundacja wyposażyła w łóżko dla rodzica 47 szpitali dziecięcych, wymieniła 303 materace i przekazała 450 łóżek.
Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy
i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.
Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala
rodzinom odzyskać poczucie normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami. W najbliższych planach Fundacji jest budowa trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu.
Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.
Marcin Węc
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz