Kolejny raz strażnicy graniczni doskonalą jazdę pojazdami uprzywilejowanymi

Slalom, omijanie, jazda po okręgu, manewrowanie na małych powierzchniach, jazda na śliskiej powierzchni, prowadzenie pościgu i praca w zespole, trening na trolejach oraz aspekty prawne jazdy na zasadzie uprzywilejowania w pościgu to główne zagadnienia realizowanego od poniedziałku 8 sierpnia 2011 r. kursu doskonalącego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.

 

W drugiej w tym roku edycji szkolenia doskonalącego z zakresu prowadzenia pościgów pojazdami uprzywilejowanymi (pierwsza odbyła się na przełomie czerwca i lipca br.), którego organizatorem jest Centrum Szkolenia Straży Granicznej uczestniczy 12 słuchaczy pełniących na co dzień służbę na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Kurs prowadzony jest przez instruktorów Zakładu Granicznego pod kierunkiem kpt. SG Leszka Maksymowicza.

 

Codzienna służba w ochronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej wymaga od funkcjonariuszy Straży Granicznej wszechstronnego przygotowania merytorycznego, a także umiejętności praktycznego działania w wielu złożonych sytuacjach. Dla skutecznej realizacji zadań niezbędnym jest podnoszenie kwalifikacji także w zakresie taktyki i techniki jazdy pojazdami służbowymi w sytuacjach dynamicznego działania. Determinacja osób popełniających przestępstwa z użyciem pojazdów wymaga od funkcjonariuszy zdecydowanego działania. Stają oni coraz częściej w sytuacji konieczności podejmowania dynamicznej jazdy w podjętym pościgu. Złożoność zdarzenia, stres w nieznanej sytuacji, odpowiedzialność za innych użytkowników drogi, a także za sprzęt, wymaga właściwego przygotowania do tego typu działań.

 

Naprzeciw tym oczekiwaniom kilka lat temu wyszło Centrum Szkolenia Straży Granicznej z ofertą kursu doskonalącego w zakresie prowadzenia pościgów pojazdami uprzywilejowanymi. Celem kursu jest miedzy innymi podniesienie świadomości istniejących zagrożeń, jakie może napotkać osoba prowadząca pojazd w ruchu drogowym, ale także wykształcenie umiejętność radzenia sobie w sytuacjach realnego zagrożenia i co najważniejsze, unikania takich zagrożeń.

 

W części teoretycznej szkolenia słuchacze zapoznawani są z zasadami fizyki jazdy, percepcją i postrzeganiem przez kierującego pojazdem zmieniającej się rzeczywistości oraz podstawy prawne. W głównej mierze kurs wypełniony jest ćwiczeniami praktycznymi z zakresu doskonalenia techniki kierowania pojazdem. Na zamkniętym dla ruchu placu i na specjalnie przygotowanej w Centrum Szkolenia SG płycie poślizgowej (chlorokauczukowej) uczestnicy ćwiczą elementy dynamicznego omijania przeszkód, hamowania, kontroli pojazdu podczas poślizgu na prostej i w zakręcie, technikę jazdy za pojazdem oraz elementy dynamicznego zawracania, cofania i parkowania.

 

W piątek, 12 sierpnia 2011 roku, w ostatnim dniu szkolenia w realnych warunkach ruchu drogowego miasta Kętrzyna i okolic realizowany będzie przejazdy kolumny pojazdów na zasadzie uprzywilejowania. Ćwiczenie pozwala uświadomić kierującemu, jak pojazd uprzywilejowany jest odbierany na drodze, jak reagują inni kierowcy i jakim obciążeniem w takiej sytuacji poddawany jest sam kierujący.

 

To trudne i odpowiedzialne działanie w warunkach rzeczywistych codziennej służby musi być pozbawione nonszalancji i niepotrzebnego ryzyka, a towarzyszyć mu powinna świadomość o odpowiedzialności za siebie, i co najważniejsze, innych uczestników ruchu. Aby wykształcić odpowiednie nawyki i umiejętności koniecznym staje się możliwość ćwiczenia tego typu działań. Jest to także doskonała możliwość weryfikacji swoich zachowań u wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

 

Przepis art. 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”, nabiera w takiej sytuacji pełnego znaczenia. Obowiązujące przepisy w zakresie okoliczności i zasad korzystania z pojazdów uprzywilejowanych dopuszczają użytkowanie tych pojazdów w kolumnach w trakcie realizacji programów szkolenia specjalistycznego i doskonalenia zawodowego Policji, sił zbrojnych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej lub Biura Ochrony Rządu, jeżeli jest to niezbędne do osiągnięcia celów określonych w programach.

 

W dotychczas zrealizowanych przez Centrum Szkolenia Straży Granicznej pięciu edycjach kuru doskonalącego z zakresu prowadzenia pościgów pojazdami uprzywilejowanymi przeszkolono łącznie 54 funkcjonariuszy Straży Granicznej (3 edycje w 2010 r. – 31 osób, 2 edycje w 2011 r. – 23 osoby). Ponadto, Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie wyposażyło w kompetencje z zakresu działań specjalnych z użyciem pojazdów mechanicznych 22 funkcjonariuszy, a 39 przeszkoliło w zakresie jazdy pojazdami terenowymi.

 Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz