Konferencja, pod patronatem Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Leszka ELASA została zorganizowana z inicjatywy funkcjonariuszy Straży Granicznej reprezentujących kętrzyńską szkołę Straży Granicznej oraz kierownictwa Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej w Warszawie we współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie.
Głównym celem konferencji była publiczna, naukowa dyskusja poświęcona problematyce korupcji, skali zjawiska, sposobom jej zapobiegania oraz wymianie doświadczeń w zakresie eliminowania jej z życia polskich instytucji publicznych.
Otwierając konferencję Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Pan płk SG Andrzej Rytwiński podkreślił, że zwalczanie zjawiska korupcji wśród obywateli państwa to nie tylko konieczność właściwego skonstruowania przepisów prawnych czy skuteczności organów ścigania, ale także konieczność podjęcia w sposób rzetelny tematu korupcji w dyskusji publicznej czy naukowej, a szerokie naświetlenie zjawiska pozwoli w dalszym oddziaływaniu na przewartościowanie postaw i przekonań. Podkreślił także, że zwalczanie korupcji nie jest możliwe bez zmiany w świadomości społeczeństwa, co możliwe jest jedynie poprzez zaangażowanie jak największej ilości podmiotów państwowych w walkę z tą patologią.
Współorganizatorem konferencji naukowej z ramienia Straży Granicznej jest Dyrektor Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej Pan płk SG Mirosław Hakiel. Wśród zaproszonych gości w Centrum Szkolenia SG obecni byli: Komendant Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Pan płk SG Jarosław Kowalkowski, Dziekan Straży Granicznej ks. płk SG dr Zbigniew Kępa oraz przedstawiciele: Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej, Zarządu Spraw Wewnętrznych SG, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz ośrodków szkolenia naszej formacji z Koszalina i Lubania.
W konferencji uczestniczyli także: Dyrektor Biura Kontroli i Spraw Wewnętrznych Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pan Grzegorz Kobuszewski, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: Pani dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk oraz Pan dr Radosław Paterman, Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Pan Piotr Miszczak.
Służby mundurowe reprezentowane były między innymi przez przedstawicieli z Komendy Głównej Policji w Warszawie w osobach: Pana podinsp. Janusza Wolskiego - Radcy Biura Spraw Wewnętrznych i Pani podinsp. Kamili Zimoń orazWyższej Szkoły Policji w Szczytnie: Pani mł. insp. dr Izabelli Nowickiej – Dziekan Wydziały Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji orazPana nadkom. Jacka Bila, natomiast Służbę Celną reprezentował Naczelnik Wydziału Kontroli Wewnętrznej i Przeciwdziałania Korupcji Izby Celnej w Olsztynie Pana nadkom. Dariusz Postek.
Po raz kolejny w przedsięwzięciu organizowanym przez Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie licznie reprezentowane jest środowisko naukowe z Uniwersytetu Warmińko-Mazurskiego w osobach: Pana prof. dr. hab. Piotra Majera, Pana dr. Lecha Grochowskiego i Pana dr. Adama Hołuba oraz Akademii Obrony Narodowej, którą reprezentował pan płk dr Krzysztof Gąsiorek.
W pierwszym dniu konferencji uczestnicy skupili się na społeczno-etycznych aspektach zjawiska korupcji. Przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wygłosili referaty poświęcone korupcji w kodeksach etycznych wybranych grup zawodowych i wyzwań współczesnej administracji w tym zakresie. Wśród tematów, które zostały omówione w pierwszej części konferencji znalazły się między innymi zagadnienia związane z godnością człowieka oraz szkoleniem funkcjonariuszy jako warunków prowadzenia skutecznej profilaktyki antykorupcyjnej.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia przedstawiciela Komendy Głównej Straży Granicznej poświęcone psychologicznym uwarunkowaniom osób poddawanych badaniom poligraficznym oraz Instytutu Pamięci Narodowej prezentujące zagadnienia korupcji w ujęciu historycznym.
Drugiego dnia konferencji kontynuowana była dyskusja w obszarze wpływu korupcji na funkcjonowanie państwa. Przedstawiciel Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zaprezentował sylwetkę kryminalistyczną sprawcy przestępstwa korupcji, a przedstawiciel Komendy Głównej Policji omówił standardy postępowania w sprawach o korupcję w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Ożywiona dyskusja prowadzona była również w trakcie ostatniego panelu, który poświęcony był aspektom karnym, a wystąpienia przedstawicieli Prokuratury Okręgowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i służb mundurowych dopełniły całości konferencji.
Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie po raz drugi jest organizatorem konferencji poświęconej problematyce antykorupcyjnej. 9 grudnia 2010 roku, w dniu w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie odbyło się sympozjum naukowe pod nazwą „Zapobieganie i zwalczanie zjawiska korupcji w formacjach porządku publicznego”. Ubiegłoroczne przedsięwzięcie również odbywało się pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Straży Granicznej, natomiast patronat naukowy nad seminarium sprawował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Aneta Wojtanowska-Zimoń
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz