Konferencja „Solidarni przeciw przemocy wobec kobiet - Biała Wstążka”

Kampania Biała Wstążka skierowana jest przede wszystkim do mężczyzn i ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet. W Olsztynie 2 grudnia odbędzie się konferencja poświęcona tej akcji.

Spotkanie  rozpocznie się o godz. 10:00 w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (sala sesyjna nr 420, ul. E. Plater 1).

Po co nosić Białą Wstążkę? Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

 

Kampania rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie i zyskała popularność na całym świecie. W województwie warmińsko-mazurskim jest to pierwsza akcja tego typu. Organizatorem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Kampania odbywa się w ramach światowych 16. Dni Przeciw Przemocy Ze Względu Na Płeć. Początek przypada na Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet 25 listopada. Jest to upamiętnienie zamordowania działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal w 1960 r. w Republice Dominikany. 6 grudnia upamiętnia z kolei wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił  14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Dni przeciw przemocy kończą się 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Pierwsze w Polsce kampanie „Białej Wstążki” zostały przeprowadzone w Kielcach pod hasłem: "Prawdziwy mężczyzna nie bije", a w 2008 r. pod hasłem: "Kocham, lubię, szanuję, nie biję".

Organizator Konferencji:

§  Regionalny Ośrodek Polityki  Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Partnerzy:

§Wydział Polityki Społecznej  Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego

     Olsztynie

§Sąd Okręgowy w Olsztynie – Kurator  Okręgowy

§Komenda Wojewódzka Policji  w Olsztynie  - Wydział Prewencji

 

Program :

 

1000    rozpoczęcie

 

1015  „Społeczno - kulturowe uwarunkowania przemocy wobec kobiet” Renata Durda  - Kierownik  Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy  w Rodzinie

 

1100  „Przemoc wobec kobiet w znowelizowanych przepisach i praktyce

         orzeczniczej” Sędzia Michał Lewoc   - Koordynator  Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie  w Departamencie Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości

 

1145   Wręczenie dyplomów Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

mężczyznom  nominowanym do tytułu: „Warmińsko-Mazurski  Kawaler
Białej Wstążki’ 2011

       

Wręczenie zgromadzonym na konferencji mężczyznom „Białej Wstążki”

przerwa  kawowa 

 

1230  Krajowe Centrum Kompetencji  i realizacja Kampanii "Kocham. Nie biję",

          "Kocham reaguję" Konrad Wojterkowski - Prezes Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji

 

1315   „Nękanie, nienawiść, przemoc - męskie grzechy?" Krzysztof  Sarzała  -  Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej  w Gdańsku

 

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz