Data dodania: 2010-05-26 21:31:01, kzs
A | A | A
Kopernik pochowany (powtórnie)
Sarkofag ze szczątkami kanonika warmińskiego, astronoma Mikołaja Kopernika spoczął w sobotę 22 maja w naszej fromborskiej archikatedrze. Po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków, odbył się uroczysty powtórny pochówek.
Już w piątek trumna z Kopernikiem została powitana przez mieszkańców Fromborka. W nabożeństwie żałobnym wzięły udział władze samorządowe oraz setki mieszkańców naszego miasteczka.
W sobotę 22 maja mszy pogrzebowej przewodniczył prymas Polski, nuncjusz apostolski Józef Kowalczyk. Obrzęd ostatniego pożegnania sprawował ks. arcybiskup Wojciech Ziemba. Po pożegnalnej modlitwie sarkofag ze szczątkami Kopernika został odprowadzony w procesji na miejsce pochówku. Złożono go pod posadzką przy ołtarzu św. Krzyża, którym za życia opiekował się Kopernik. Znajduje się on w prawej nawie archikatedry. Nad grobem znajduje się 3 - metrowej wysokości nagrobek z czarnego kamienia ukazujący model Układu Słonecznego. Zwiedzający od dziś katedrę we Fromborku turyści będą mogli odnaleźć dzięki temu grób astronoma. Do tej pory był pochowany w bezimiennym grobie.
W uroczystościach wzięli udział dostojnicy kościelni z Olsztyna, Elbląga i Torunia - rodzinnego miasta Kopernika, przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie oraz kaliningradzkiej uczelni, a także przedstawiciele samorządów i parlamentu, uczelni wyższych, a także naukowcy, którzy odszukali astronoma lub pomogli go zidentyfikować. Był obecny także odkrywca grobu astronoma archeolog prof. Jerzy Gąssowski. Uroczystości wypadły bardzo okazale. Oprawę uświetniły oddziały wojska i straży pożarnej.
Sobotnie uroczystości związane z powtórnym pogrzebem Mikołaja Kopernika we fromborskiej archikatedrze zamknął koncert wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Chóru Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu oraz Solistów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.
Koncert, którym dyrygowali Krzesimir Dębski i Piotr Sułkowski rozpoczął się o godzinie 15. W programie znalazły się utwory W. A. Mozarta – Requiem d-moll, KV 626 oraz Krzesimira Dębskiego – Cosmopolis W murach archikatedry można było podziwiać: Bożenę Harasimowicz (sopran), Annę Lubańską (mezzosopran), Konrada Włodarczyka (tenor), Wojciecha Gierlacha (bas). Występujący w archikatedrze Chór Astrolabium istnieje od lipca 2001 roku. Do września 2003, działał pod patronatem kościoła akademickiego ojców Jezuitów w Toruniu. Teraz występuje jako chór Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Prowadzi aktywną działalność koncertową w całym kraju. Koncert, na który wstęp był wolny, był prezentem Torunia dla Fromborka, z okazji 700-lecia naszego miasta.
Uroczystości pożegnalne Kopernika trwały od lutego. Rozpoczęły się 19 lutego tego roku (w dniu urodzin Kopernika) w Toruniu w bazylice katedralnej - kościele chrztu astronoma. Kolejnym miejscem uroczystości był Olsztyna, gdzie trumna była wystawiona w tamtejszym zamku przez prawie trzy miesiące. W miniony czwartek w olsztyńskiej katedrze odprawiono mszę żałobną. Następnie sarkofag przejechał do Fromborka po drodze odwiedzając warmińskie miasteczka, z którymi działalność Kopernika była ściśle związana.
Próby znalezienia grobu Mikołaja Kopernika trwały od ponad 200 lat. Zapoczątkowało je Towarzystwo Naukowe Warszawskie w 1802 roku. Jednak badania prowadzone w niewłaściwym miejscu nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. W 1807 roku grób polskiego astronoma próbował odnaleźć jeden z oficerów Napoleona, który jednak nie był w stanie wykonać rozkazów cesarza. Przed wybuchem i w trakcie II wojny światowej badania prowadzili także Niemcy. Przełomowym okazał się dopiero rok 2004, kiedy to Instytut Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im Aleksandra Geysztora pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego rozpoczął archeologiczne badania wykopaliskowe we wnętrzu archikatedry we Fromborku. Zostały one ukończone w 2005 roku, a w 2008 dokonano ostatecznego potwierdzenia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika dzięki badaniom DNA.
Jesteśmy szczęśliwi, że nasz słynny rodak powrócił do nas i spoczął w archikatedrze, w której przed wiekami był kanonikiem.
Źródło: UMiG Frombork
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz