- Na tym obszarze były już realizowane wspólne pomysły, jak choćby Masterplan dla Wielkich Jezior Mazurskich – powiedział na spotkaniu marszałek Jacek Protas. – Doceniam, że samorządy rozumieją, że działając wspólnie można więcej osiągnąć, a właśnie wytyczenia takich obszarów funkcjonalnych oczekuje od nas w najbliższych latach Komisja Europejska.
Burmistrz Mikołajek podkreślał rolę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich dla całego województwa i siłę marki Mazur w Polsce i na świecie.
- Wspólnie realizujemy już kampanię 7 Cudów Mazur, co jest swego rodzaju kontynuacją światowego plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury – powiedział burmistrz Piotr Jakubowski. – Generalnie jednak zamiast konkurować między sobą, jak to bywało do tej pory, chcemy współpracować i integrować subregion funkcjonalnie i gospodarczo, a w przyszłości pisać wspólnie wnioski i razem aplikować o środki do programów europejskich. Nasza idea brzmi: Kraina Wielkich Jezior Mazurskich nowoczesnym i zintegrowanym obszarem ludzi przedsiębiorczych.
Samorządowcy podkreślali, że razem będzie im łatwiej rozwijać się turystycznie i sprostać wspólnym problemom, związanym na przykład z koniecznością ochrony środowiska czy wykluczeniem komunikacyjnym. Wskazywali także na wysoką ocenę, którą ich projekt uzyskał od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
- Jesteśmy jednym z pierwszych obszarów z województwa przygotowanych już do nowego okresu programowania – powiedział Paweł Czacharowski, zastępca burmistrza Giżycka. – Jak widać, chcemy budować jedność nie administracyjną, a funkcjonalną, dlatego do tej strategii podeszliśmy bardzo profesjonalnie.
Gminy, które przystąpiły do projektu: miasto Giżycko, gmina wiejska Giżycko, miasto Mrągowo, gmina wiejska Mrągowo, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, Ryn, Węgorzewo, Orzysz, gmina wiejska Miłki i gmina wiejska Pozezdrze.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz