Muzyka to wibracja wszechświata, która jest elementem składowym całej naszej egzystencji. A my jesteśmy jej częścią. – w rozmowie z Marzeną Mróz-Bajon mówi dr hab. Maria Pomianowska kompozytorka, propagatorka muzyki świata, która przywróciła do życia zapomniane polskie instrumenty, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.
Kryzys warto rozpatrywać jako szansę na nowy początek
Bycie pisarzem – ma wpisaną w siebie pracę w samotności. Przeszkadza mi to, że nie mogę wyjść z domu do kawiarni. Pracuję dużo w kawiarniach. Siadam, wyciągam notatnik i zapisuję pomysły, fragmenty, sceny. (...) Ale izolacja jest też inspiracją i z pewnością wpływa na to, co teraz piszę. Rzeczywistość nagle stała się na tyle ciekawa, że trudno skupić się na fikcji – o życiu w izolacji, zmianach na rynku książki i nowej powieści „Amelia i Kuba. Złota karta”, w rozmowie z Robertem Ziębińskim, opowiada Rafał Kosik, autor bestsellerowego cyklu „Felix, Net i Nika”.
Amelia i Kuba. Tajemnica celebryckiej wanny - opowiadanie
Rafał Kosik, autor kultowej serii "Felix, Net i Nika", zaprasza do czytania opowiadania "Amelia i Kuba. Tajemnica celebryckiej wanny". Jest to współczesna parafraza legendy o warszawskiej Syrence. Tytułowi bohaterowie i przyjaciele ratują Syrenkę uwięzioną w wannie warszawskiego apartamentowca. Opowiadanie można udostępnić i bezpłatnie pobrać w wybranym formacie (pdf, mobi, epub). Dziś szczególnie ważne jest, aby czytać dzieciom w domu. Czytajmy zatem z Rafałem Kosikiem!
Rynek podróbek – czy łatwo dajemy się oszukać?
Obrót towarami podrobionymi obecny jest na światowym rynku od wielu lat. Naruszyciele wykazują coraz większą kreatywność w upodabnianiu podróbek do towarów oryginalnych, aby uśpić czujność konsumentów i organów ścigania. Jak wynika z raportu za rok 2019 przygotowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) we współpracy z Europolem, rynek podróbek podlega dynamicznym przemianom i nie dotyczy już tylko towarów luksusowych, powszechnie uznawanych za główną grupę towarów znajdujących się w kręgu zainteresowania naruszycieli, ale zaczyna przenikać do innych dziedzin życia codziennego.
Łyk sztuki do kawy z Janem Matejką
Konstytucja 3 maja. Symbol oświeconego patriotyzmu
Rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 roku nie zawsze była świętem narodowym. 3 maja, ogłoszony świętem przez twórców Konstytucji, ponownie został ustanowiony dniem świątecznym w 1919 i - po kilkudziesięcioletniej przerwie znów - w 1990 roku. Majowa Konstytucja była jedną z najnowocześniejszych ustaw zasadniczych swoich czasów, ukoronowaniem reform społeczno-gospodarczych, symbolem oświeconego patriotyzmu, łączącego niepodległość z nowoczesnością.
Alchemiczny #łyksztukidokawy
W dzisiejszym Łyku sztuki do kawy obraz, który pierwszy raz zaprezentowano publicznie 26 kwietnia 1867 roku – „Alchemik Sędziwój”. Jan Matejko „zabrał się” do malowania obrazu tuż po powrocie z Wystawy Światowej w Paryżu (1866), która nie przyniosła mu spodziewanego zarobku – bo choć jego „Rejtan” został na wystawie nagrodzony złotym medalem, to nie znalazł nabywcy. Dla artysty, którego ówcześnie trapiły problemy finansowe i osobiste, najważniejsze było zapewnienie bytu rodzinie – żonie spodziewającej się drugiego dziecka i synkowi Tadziowi. Nie mając innych możliwości, „wróciwszy z zagranicznej podróży z bogatego i wspaniałego Paryża do obszarpanego Krakowa wziął się do malowania”.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz