Kultura na Warmii - festiwal odkryjemy oczami zaproszonych blogerów

Andrzej Tucholski, autor bloga jestKultura.pl, objął patronat nad projektem Warmia: Rebelia Kultury. Szczególną rolę w jego działaniach związanych z patronatem odegra Festiwal do Czytania, przeznaczony dla miłośników literatury. W związku z wydarzeniami kulturalnymi w ostatni weekend października na Warmię wybierają się Andrzej Tucholski, Matylda Kozakiewicz, Agnieszka Tatera i Maciej Mazurek, czyli śmietanka polskiej blogosfery.

 

Zaangażowanie autora jestKultura.pl w drugą edycję projektu Warmia: Rebelia Kultury składa się z wielu elementów. Już we wrześniu informował on swoich czytelników o zbliżającym się projekcie oraz zorganizował dla nich konkurs, polegający na prezentowaniu ulubionych cytatów z literatury. Pod koniec października działania komunikacyjne zostaną zintensyfikowane, gdyż w ramach Warmia: Rebelia Kultury odbywać się wtedy będzie Festiwal do Czytania.

 

Popularny blog jestKultura.pl jest poświęcony szeroko rozumianej tematyce kulturalnej. Co miesiąc odwiedza go średnio 30 tys. czytelników, generujących 90 tys. odsłon. Według „Rankingu Kominka 2012” Andrzej Tucholski to jeden z 20 najbardziej wpływowych blogerów w Polsce w 2012 roku, natomiast według danych Brand24 przy „Rankingu Kominka 2012” jest to trzeci najszybciej rosnący polski blog w 2012 roku, z przyrostem 352 proc. w skali roku.

 

Relacje blogera z uczestnikami Festiwal do Czytania, który odbędzie się 26-27 października 2013 w Olsztynie,nie ograniczą się do wpisów na blogu.Autor jestKultura.pl dwukrotnie spotka się bowiem z uczestnikami Festiwalu. 26 października poprowadzi wykład i warsztaty Blog to stan umysłu? z udziałem blogerów z regionu Warmii i Mazur, a dzień później weźmie udział w spotkaniu Blog - a z czym to się je? Jak zacząć pisać bloga, jak przykuć uwagę, jak dobrze się przy tym bawić?z udziałem uczniów gimnazjów, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak z sukcesem prowadzić bloga. 

 

W ostatni weekend października na Warmię wybiera się także Matylda Kozakiewicz, szerzej znana w sieci jako Segritta. Segritta.pl to czołowy polski lifestylowy blog z 60 tys. użytkowników i 259 tys. odsłon co miesiąc. Według rankingu Kominka z 2012 roku znajduje się w złotej dziesiątce najbardziej wpływowych blogerów w Polsce. Matylda ma ogromny wpływ na opinię publiczną i bierze udział w najciekawszych kampaniach marketingowych w Polsce. Tym razem pójdzie na koncert Bass Days i posłucha frywolnych fragmentów książek podczas Literatury bez cenzury.

Agnieszka Tatera, która prowadzi bloga książkowo-kulturalnego ksiazkowo.wordpress.com, zaraża czytelników pozytywnym podejściem do literatury i wydarzeń kulturalnych. W Olsztynie będzie ją można spotkać na Warmińskiej Nocy Książek. Agnieszka przygotuje podsumowanie wyjazdu i napisze o tym, co najbardziej spodobało jej się podczas Festiwalu.

Maciej Mazurek jest uzdolnionym grafikiem, rysownikiem, projektantem, prowadzi dwa blogi zuchrysuje.pl i zuchpisze.pl oraz profil na Facebooku. Tworzy zabawne, rysunkowe komiksy, które są mocno osadzone w biurowej rzeczywistości. Jest trzykrotnym finalistą konkursu BLOG ROKU. Wygrał kategorię ArtBlogi w konkursie BLOG ROKU 2012. Na Facebooku ma ponad 13 tys. fanów. Wydarzenia kulturalne widziane z jego perspektywy z pewnością będą niezapomniane. 

W programie Festiwalu do Czytania znalazły się m.in.:

- Warmińska Noc Książek, nawiązująca do znanego głównie w krajach anglosaskichświęta książki i czytania World Book Night,

- Wystawa Pisarzy z Warmii i Mazur (prowadzona przez Piotra Bałtroczyka), podczas której ponad 20 autorów będzie czytać fragmenty swoich książek,

- Literatura bez cenzury, podczas której autorzy przeczytają najbardziej sensacyjne lub frywolne fragmenty swoich książek,

- konkurs Performance Live Reading, czyli otwarta dla wszystkich scena offowa, na której będzie można zaprezentować swoją twórczość w sposób nieskrępowany żadnymi formalnymi ramami,

- liczne warsztaty, aukcje, pokazy, koncerty i konkursy.

 

Udział w Festiwalu do Czytania potwierdziło ok. 40 pisarzy, w tym także autorzy znani dużej grupie czytelników: Włodzimierz Kowalewski, Mariusz Sieniewicz, Paweł Jaszczuk czy Erwin Kruk. Podczas festiwalu odbędzie się także wykład Piotra Śliwińskiego - jednego z czołowych krytyków literackich. Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się w klimatycznej atmosferze olsztyńskiego Planetarium, Galerii BWA i nowoczesnej biblioteki Planeta 11.

 

Festiwal do Czytania jest częścią projektu Warmia: Rebelia Kultury, prezentującego różne dziedziny kultury: taniec, design, film, muzykę i literaturę. Celem tej inicjatywy jest zmiana stereotypowego myślenia o Warmii jedynie przez pryzmat walorów przyrodniczych, co zdobyło uznanie specjalistów zajmujących się marketingiem miast i regionów. Projekt Warmia: Rebelia Kultury otrzymał wyróżnienie w najstarszym polskim konkursie branży reklamowej „Impactor 2012” w kategorii „Projekt roku – marketing miejsc”.

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz