Kupując podróbki, tracisz wiele razy !

  Pod takim hasłem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin rozpoczęły kolejną edycję kampanii edukacyjnej przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin.

 KAS odgrywa ogromną rolę w działaniach prewencyjnych. Dzięki skutecznym kontrolom na granicy w 2020 r., KAS we współpracy z PIORiN ujawniła 97 przypadków nieprawidłowości polegających na nielegalnym przywozie lub na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych, udaremniając w ten sposób wprowadzenie na rynek ponad 0,5 tony środków ochrony roślin pochodzących z przemytu.

Akcja prowadzona jest w całej Polsce, w tym na przejściach drogowych i lotniskach. Kampania ma na celu przypomnienie rolnikom o najważniejszych zasadach zakupów środków, aby ustrzec się przed utratą plonów i dotacji. Rolnicy powinni pamiętać, że oryginalne produkty można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów wprowadzonych przez WIORIN, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Ponadto sprzedawca ma obwiązek wystawić dowód zakupu, dzięki czemu kupujący może dochodzić swoich praw jeśli środki nie zadziałają prawidłowo. Oszuści nierzadko kuszą rolników niższą ceną, zaopatrując produkt w etykietę podobną do oryginału. Niestety jest to złudne podobieństwo, ponieważ w składzie podróbek mogą być zawarte toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby badań rejestracyjnych, a stosowanie środków ochrony roślin o nieznanym składzie chemicznym, może spowodować, że preparat nie zadziała, a w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczy plony i spowoduje skażenie środowiska.

Kompendium wiedzy na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem zakupu i stosowania środków ochrony roślin znajduje się na stronie internetowej bezpiecznauprawa.org.

Marta Rosiak

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz