Nie trzeba chyba nikogo przekonywać jak mocno bycie internautą przekłada się na jakość życia i pracy. Jak jednak wynika z ostatnich badań spośród niespełna 13 mln Polaków po 50 roku życia, prawie 10 mln nie korzysta z Internetu. Podstawowym problemem jest brak umiejętności korzystania z nowych technologii powodujący marginalizację, a w konsekwencji cyfrowe wykluczenie.
Negatywną tendencję przełamać postanowiło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które wraz ze Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie" zainicjowało ogólnopolski program Polska Cyfrowa Równych Szans. W tym celu przeszkolonych zostało ponad 2600 wolontariuszy gotowych wprowadzać w cyfrowy świat osoby z pokolenia 50+. W konkursie wyłonionych zostało 200, którzy realizować będą własne Lokalne Plany Działania.
W Olsztynie działa kilkunastu latarników, którzy od połowy 2012 roku przeprowadzili już kilkadziesiąt warsztatów. Przez najbliższe 18 miesięcy w ramach Lokalnych Planów Działania wprowadzą w cyfrowy świat kolejne osoby z pokolenia 50+. Łącznie będzie ich niemal półtora tysiąca. Koordynatorami akcji są Bożena Brzostowska, Elżbieta Maruszczak, Paweł Klonowski i Krzysztof Kobylański.
Swój udział w spotkaniu potwierdzili m.in. Pan Maciej Bułkowski Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciel Regionalnego Biura Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Seniorzy biorący udział w przeprowadzonych już szkoleniach oraz Latarnicy z Olsztyna i okolic.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz