List otwarty

Kwestia przebudowy Dworca Zachodniego oraz zagospodarowania jego okolic od lat budzi w Olsztynie wiele emocji. Liczne niezrealizowane plany modernizacji obiektu, brak spójnej i kompleksowej koncepcji funkcjonowania dworca, problemy we współpracy na linii spółka/spółki-miasto oraz skomplikowana struktura organizacyjna Polskich Kolei Państwowych doprowadziły do sytuacji, w której za dyskusję o dworcu odpowiedzialne stały się nie instytucje, a sami mieszkańcy, olsztyńskie organizacje pozarządowe i media.

Wspólnymi siłami udało się doprowadzić do zachowania zabytkowych wiat, z których sensem pozostawienia nikt dziś już nie dyskutuje. Przypomnijmy, że jeszcze jakiś czas temu kwestia ta nie była na tyle oczywista. Dzięki zaangażowaniu społeczników z Forum Rozwoju Olsztyna powstał społeczny projekt przebudowy dworca, który uznany został przez mieszkańców za propozycję lepszą i ciekawszą od przedstawionej na zlecenie PKP przez pracownię IKA. Dyskusja o dworcu toczyła się także podczas spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie „Wizja Lokalna” w ramach projektu „Dworzec St@re Miasto” będącego elementem zainicjowanej przez Fundację im. Stefana Batorego ogólnopolskiej akcji „Masz głos, masz wybór”. W ramach projektu przeprowadzono m.in. badania opinii społecznej na temat dworca i jego okolic oraz pozarządowe konsultacje społeczne, w których udział wzięli przedstawiciele spółek PKP.

Doskonałe położenie Dworca Zachodniego jest kwestią bezdyskusyjną, dlatego jeśli chcemy by zdecydowanie większa część przyjezdnych zobaczyła Olsztyn od jego najlepszej strony, czyli znajdujących się w obrębie zaledwie kilkuset metrów wiaduktów kolejowych, Starego Miasta, Kościoła Garnizonowego, parku Podzamcze, pięknych deptaków przy j. Długim czy Koszarów Dragonów - miejsca o ogromnym aczkolwiek niewykorzystanym potencjale, do dyskusji podejść powinniśmy kompleksowo. Musimy zrozumieć, że w istocie nie chodzi jedynie o podnoszoną często kwestię modernizacji samego budynku, ale również o jego okolice, które od lat pozostają bez pomysłu. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, żepodróżni widzą potrzebę większych inwestycji nie tylko na samej stacji lecz także w jej okolicach. 

Ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i przebudowanie budynku Dworca Zachodniego jest świetną okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości tej części miasta. Pragniemy jednak zwrócić uwagę na konieczność takiego określenia przez PKP warunków współpracy z przyszłym wykonawcą, która umożliwi udział mieszkańców, organizacji społecznych oraz władz miasta w procesie opracowywania dokumentacji projektowej, a także umożliwi skuteczny monitoring procesu wykonywania robót budowlanych w oparciu o wypracowane rozwiązania. Jest to aspekt szczególnie ważny w kontekście cenowego kryterium przetargu oraz decyzji o wyborze formuły „zaprojektuj i wybuduj”, która jak od lat podkreślamy stworzona została do szybkiej budowy dróg i chodników, nie zaś wypracowywania ciekawych i niekonwencjonalnych rozwiązań architektonicznych.

 

Załącznik:

- lista głównych założeń wypracowanych w ramach projektu „Dworzec St@re Miasto”.


Lista głównych założeń wypracowanych w ramach projektu

„Dworzec St@re Miasto”

 

 

Główne założenia:

- modernizacja budynku dworca,

- podwyższenie peronów celem zwiększenia komfortu wsiadających i wysiadających w szczególności osób niepełnosprawnych, starszych czy z dziećmi,

- objęcie dworca i jego okolic monitoringiem,

- skomunikowanie dworca poprzez utworzenie przystanku i autobusowych połączeń z innymi częściami miasta,

- wprowadzenie Systemu Informacji Pasażerskiej z informacją o rozkładzie pociągów PKP i autobusów ZKM,

- stworzenie parkingu dla rowerów i punktu roweru miejskiego,

- utworzenie punktów usługowych,

- utworzenie elektronicznych kas biletowych,

- zainstalowanie elektronicznego punktu informacji turystycznej,

- nazwa-drogowskaz czyli zmiana nazwy dworca na „Olsztyn Stare Miasto”,

- stworzenie intuicyjnej drogi do Starówki połączonej z systemem oznakowania dróg do poszczególnych atrakcji,

- zintegrowanie dworca z Systemem Identyfikacji Wizualnej dla miasta Olsztyna,

- w sąsiedztwie dworca mógłby w przyszłości powstać podziemny parking P+R (Park&Ride) oraz parking K+R (Kiss&Ride) na którym dłuższy postój byłby niemożliwy.

 

Do wiadomości:

- PKP S.A.,

- Prezydent Miasta Olsztyna,

- opinii publiczna.

 

Z wyrazami szacunku,

Paweł Klonowski

Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich

„Wizja Lokalna”

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz