Rok 2011 jest Rokiem Czesława Miłosza. W 18-letniej historii Międzynarodowych Spotkań Poetyckich „Maj nad Wilią” dwukrotnie nawiązywaliśmy do twórczości naszego Rodaka, w tym za jego życia. Planujemy uczcić jubileusz jego urodzin w szczególny sposób. Hasłem przewodnim festiwalu będą słowa: Zrozumieć Miłosza, tj. zrozumieć współcześnie jego twórczość, ale i skomplikowany los, uwarunkowania, w jakich przyszło mu żyć.
Będziemy się zastanawiać nad tym na konferencji naukowej, w gronie ludzi, którzy poznali Miłosza, badaczy jego spuścizny, nie tylko wśród Polaków, ale i Litwinów, przedstawicieli innych narodowości w Wilnie. Podczas konferencji chcielibyśmy zaproponować następujący temat do dyskusji: Czy w dzisiejszych realiach jest miejsce na zniewolony umysł?
Będziemy też rozprawiać, na czym polegały powroty Miłosza na Litwę, jak postrzegał on Polskę i Litwę, jaki miał stosunek do małych ojczyzn.
Chcemy ukazać, jak poezja Miłosza inspiruje współczesnych poetów i pisarzy. Dla młodych uczestników przedsięwzięcia, przewidziany jest konkurs z zakresu wiedzy o nobliście, jak też tradycyjny Konkurs Młodego Wiersza o Laur Czeladnika Poezji.
Spotkaniom towarzyszą imprezy koncerty poezji śpiewanej artystów polskich i litewskich, inscenizacje aktorskie, wystawy.
Szczególnie ważne będą dwie wystawy – fotograficzna pt. Powroty Miłosza, nad którą zgromadziliśmy często nieznane zdjęcia poety, robione podczas jego pobytów na Litwie – z różnych zbiorów. I druga – Inspirowane Miłoszem, polsko-litewska wystawa malarska, na której współcześni malarze dwóch krajów przestawią swe medytacje z Doliny Issy, jak też nawiążą do metafizyki utworów noblisty.
Będziemy chodzić dawnymi jego tropami. A starając się zrozumieć Miłosza, być może nam się uda zrozumieć siebie.
Zapraszam serdecznie, o ile drogi zaprowadzą w tym czasie do Wilna.
Z pozdrowieniem znad Wilii
Romuald Mieczkowski
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz