W najbliższych dniach zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego a Jackiem Pałkiewiczem, który będzie odtąd promował polskiego kandydata-finalistę w światowym konkursie szwajcarskiej Fundacji „New7Wonders” na 7 Nowych Cudów Natury.
- Podjęliśmy starania zdobycia szczególnego „Ambasadora Mazur”, który kojarzony z podróżami, odkryciami, przygodą, obcowaniem z przyrodą, a także posiadając autorytet cenionego podróżnika i odkrywcy nie tylko w Polsce ale i na świecie, stałby się twarzą kampanii „Mazury Cud Natury” – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a zarazem Przewodniczący Oficjalnego Komitetu Wspierającego kandydaturę Mazurskich Jezior w konkursie „New7Wonders”.
- Cieszę się, że Pan Jacek Pałkiewicz zgodził się być „Ambasadorem Mazur” i jestem przekonany, że swoim zaangażowaniem wzmocni działania zmierzające do jeszcze większej promocji Polski właśnie przez ukazania piękna Krainy Tysiąca Jezior. – zaznacza Marszałek Protas.
- Widziałem wiele olśniewających dzieł natury wywołujących zdumienie i zachwyt, które były natchnieniem poetów i malarzy - mówi Jacek Pałkiewicz. – Mazury im nie ustępują. Możemy być dumni z posiadania w sercu przemysłowego krajobrazu Europy klejnotu będącego w stanie zauroczyć każdego podróżnika. Obiecałem Panu Marszałkowi Jackowi Protasowi włączyć się energicznie w działalność skierowaną na pokazanie jego piękna. To niepowtarzalna okazja do zainteresowania polskim produktem turystycznym krajowych i zagranicznych turystów. To także niebywała możliwość poszerzenia wizerunku i promocji naszego kraju. Czeka nas ogromna praca – zaznacza Pałkiewicz.
Do zadań „Ambasadora Mazur” będzie należeć m.in. lobbing na rzecz promocji polskiego finalisty w konkursie na 7 Nowych Cudów Natury w najwyższych organach państwowych, agendach rządowych, narodowych org anizacji turystycznych oraz zaangażowanie mediów, by projekt „Mazury Cud Natury” miał szansę stać się największym przedsięwzięciem promocyjnym w historii polskiej turystyki.
- Takiej możliwości zwiększenia popularności Polski na świecie, nie mamy prawa zaprzepaścić – podkreśla Jacek Pałkiewicz. - Postrzeganie Polski w świecie nie musi ograniczać się wyłącznie do Wałęsy i Jana Pawła II. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapewnił już mnie o swojej dyspozycyjności. Wierzę, że prezydent Bronisław Komorowski także nie odmówi poparcia i zmobilizuje do głosowania na narodową kandydaturę – konkluduje podróżnik.
Jacek Pałkiewicz, to reporter i eksplorator, członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie.
W 1975 r. przepłynął samotnie Atlantyk, w roli dobrowolnego rozbitka, na 5 metrowej łodzi ratunkowej. Szkolił kosmonautów i elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych. Wrażliwy na temat zagrożenia zdrowia naszej planety, nie jednokrotnie podejmował krucjaty przeciwko agresji człowieka w integralność przyrody.
Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już chyba generacji eksploratorów pustyń. Zna bardzo dobrze Indochiny i Syberię. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami.
W ostatnim czasie, dzięki szczegółowej analizie zdjęć satelitarnych nad Ameryką Południową, został potwierdzony wyczyn ekspedycji Jacka Pałkiewicza, podczas której kilkanaście lat temu odkrył źródła rzeki Amazonki.
„Za wybitny dorobek w promocji człowieka i zaang ażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą” został uhonorowany przez papieża Benedykta XVI krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża).
Autor dwudziestu kilku książek, publikuje swoje reportaże na łamach poczytnych czasopism europejskich. W Polsce pisze w Plusie i Minusie, dodatku Rzeczpospolitej. Jego dokonania ukazuje wydana w 2010 r. biografia Pałkiewicz, droga odkrywcy, autorstwa Andrzeja Kapłanka.
Znani o „Ambasadorze Mazur”
Michaił Gorbaczow: Jacek Pałkiewicz, jeden z najwybitniejszych podróżników – odkrywców. Dotarł do najdalszych i niezwykłych zakątków naszej planety. Jego książki i reportaże są czytane z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Rozwijana przez niego działalność przyczynia się do ustanowienia wzajemnego zrozumienia między ludźmi, oraz wnosi wkład w ochronę przyrody.
Thor Heyerdahl: Mam wielki szacunek dla Pałkiewicza za jego nadzwyczajne osiągnięcia eksploracyjne.
Kardynał Józef Glemp: Barwne doświadczenia i spektakularne osiągnięcia tak znanego podróżnika pozwalają czytelnikom Jego książek nie tylko lepiej poznać świat i rozumieć otaczającą nas rzeczywistość, ale uczą też swoistej umiejętności życia. Z podziwem patrzymy na to, jak realizuje swoją życiową pasję i życzymy Mu dalszych sukcesów. Pamiętamy także o życzliwej pomocy, jaką potrafi hojnie okazywać.
Lech Wałęsa: Wciąż mam nadzieję, że Jacek zabierze mnie na jakąś egzotyczną wyprawę.
Bogusław Linda: Jacek ma odwagę robić to, o czym większość z nas - małych chłopców - tylko marzy. I jeszcze jedno - potrafi o tym pisać. Szczerze zawistny Bogusław Linda.
Aleksander Kwaśniewski: Towarzyszy mu od lat legenda i powiększające się stale pasmo jego sukcesów.
Ricardo Marquez Flores (wiceprezydent Peru): Gratuluję bohaterowi ostatniego geograficznego odkrycia naszych czasów.
Marek Kamiński: Jest gwiazdą na firmamencie podróżniczym, tworzy turystyczny krajobraz - jego sposób na podróżowanie jest inspirujący dla młodych ludzi.
”Corriere della Sera”: Jacek Pałkiewicz zasłużył na umieszczenie w galerii najbardziej znanych podróżników naszych czasów.
Biskup Tadeusz Pieronek: Potrzeba przekraczania granic jest dla Jacka Pałkiewicza niezmiernie charakterystyczna. Nie ugina się pod żadnym ciężarem i uważa, że wszystkie przeciwności można pokonać.
Szwajcarska Fundacja "New7Wonders", założona w 2001 roku przez szwajcarskiego podróżnika Bernarda Webera, która niedawno zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata rozpoczęła kolejny plebiscyt – ogólnoświatowe głosowanie na Nowe 7 Cudów Natury. Śniardwy, Mamry i inne akweny wodne Mazur są jednymi z kandydatów do miana 7 Cudu Natury. Na stronie szwajcarskiej Fundacji, mazurskie jeziora reklamowane są jako okręg w północno-wschodniej Polsce, składający się z blisko dwóch tysięcy jezior. Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 propozycji z 222 państw. W tym nasze rodzime Mazurskie Jeziora oraz Puszcza Białowieska.
Druga tura eliminacji ruszyła 1 stycznia i zakończyła się 21 lipca 2009 roku.
5 lipca 2009 r. Mazurskie Jeziora znalazły się pierwszym miej scu w swojej kategorii („krajobrazy i formacje polodowcowe”).9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu przeszło 71 kandydatów, wśród nich mazury. Członkowie panelu ekspertów wybrało z nich 21 lipca, pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, 28 finalistów konkursu. W gronie finalistów znalazły się Mazurskie Jeziora!
Tym samym Mazury zostały uznane za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z 5 najpiękniejszych miejsc w Europie! Laureatów konkursu poznamy 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę, a Mazury można wesprzeć głosując na oficjalnej stronie kampanii: www.MazuryCudNatury.org.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz