Gospodarzami kongresu są Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Kongres w liczbach:
· 84 panelistów,
· 17 panelistów z zagranicy,
· 22 panelistów to kobiety,
· 2 dni obrad,
· 8 paneli, 25 sesji,
Główną ideą kongresu jest stworzenie stałego forum wymiany myśli i doświadczeń wszystkich odpowiedzialnych za jakość życia wspólnot samorządowych w gminach, powiatach, województwach, regionach. Podczas kongresu poszukiwana będzie odpowiedź na pytania: jak przełożyć teorię smart growth na konkretne rozwiązania, jak zarządzać usługami publicznymi w obszarach funkcjonalnych przekraczających granice administracyjne, a przede wszystkim jak budować potencjał gospodarczy i podnosić jakość życia mieszkańców przez zintegrowane działania.
W kongresie udział potwierdziło 84 panelistów polskich i zagranicznych. Są wśród nich m.in. Jacek Santorski - polski psycholog, psychoterapeuta, wydawca i przedsiębiorca, Brian Evans - praktyk, naukowiec oraz nauczyciel akademicki w dziedzinach: urbanistyki, projektowania urbanistycznego i planowania krajobrazu, Carlo Ratti - amerykański architekt i pedagog, bada wpływ nowych technologii na zmianę sposobu rozumowania, projektowania i życia w przestrzeni miejskiej, Jacek Żakowski – znany dziennikarz i publicysta, Czesław Bielecki – działacz opozycyjny i architekt
Cele kongresu to:
· budowanie płaszczyzny współpracy i wymiany doświadczeń między gminami; między władzami samorządowymi a przedsiębiorcami; przedsiębiorcami a światem nauki;
· popularyzacja idei metropolitalnej i jej znaczenia dla rozwoju miast i obszaru funkcjonalnego;
· wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w ramach metropolii europejskich i polskich.
Kongres skierowany jest do praktyków i teoretyków zajmujących się rozwojem inteligentnej metropolii tj.: zarządzających miastem – samorządowców i przedstawicieli sektora usług komunalnych i usług turystycznych, planistów, urbanistów, projektantów, naukowców, przedsiębiorców oferujących inteligentne systemy i techniki stosowane w miastach. Obrady odbywać się będą w dwóch językach polskim i angielskim.
To ostatnie dni rejestracji dla chętnych! Uczestnictwo jest bezpłatne.
Rejestracja: www.smartmetropolia.pl
Wydarzeniu towarzyszyć będą:
· III edycja Międzynarodowej Konferencji INNO3city - Pomorski Port Kreatywności, podczas której poruszone zostaną kwestie edukacji dla przedsiębiorczości oraz innowacji technologicznych w edukacji. Ponadto w ramach kongresu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2013.
· Re: Miasto - wydarzenie targowe oraz festiwal promujący ideę recyklingu.
Kongres odbędzie się w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej11 w Gdańsku.
Nauczmy się być smart
Prezydent Miasta Gdańska we współpracy z Marszałkiem Województwa Pomorskiego organizują Międzynarodowy Kongres „Smart Metropolia”, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 21-22 listopada 2013 roku. O tym, czym jest Smart Metropolia rozmawiamy z Wiesławem Bielawskim, zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.
Mamy smartfony, smart technologie. Ale jak rozumieć to pojęcie w odniesieniu do Smart Metropolii?
Smart metropolia pozwala na wspólny rozwój organizmów miejskich wykraczających poza granice administracyjne poprzez zastosowanie nowoczesnych narzędzi zintegrowanego zarządzania.
Jak konkretnie?
Metropolia może być określona jako smart wtedy, gdy inwestuje w kapitał społeczny oraz tradycyjną (transport) i nowoczesną (ICT) infrastrukturę komunikacyjną, napędzające wzrost gospodarczy i wysoką jakość życia, przy mądrym gospodarowaniu zasobami, z udziałem społecznej partycypacji.
Lepsze życie przejawia się we wspólnym działaniu wszystkich uczestników życia - począwszy od władz, mieszkańców, a na narzędziach skończywszy. To współdziałanie zapewnia interaktywność oraz możliwość ciągłego uczenia się, ulepszania.
Dlaczego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie takiej kongresu w Gdańsku?
Chcemy stworzyć stałe forum wymiany myśli i doświadczeń wszystkich odpowiedzialnych za jakość życia wspólnot samorządowych - w gminach, powiatach, województwach, regionach. Chcemy popularyzować ideę metropolii i jej znaczenie dla rozwoju. Naszym zamiarem jest także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w ramach metropolii europejskich i polskich. Celem kongresu jest również budowanie pozycji Gdańska jako miasta centralnego w GOM oraz GOMu jako znaczącego ogniwa w sieci metropolii europejskich.
To druga edycja naszych działań. W ubiegłym roku spotkaliśmy się z okazji kongresu pod hasłem „Miasto Plus”. Na tegorocznym międzynarodowym kongresie „Smart Metropolia" zamierzamy poruszać tematykę dotyczącą sfery planistycznej w kategoriach „smart". Będziemy próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest smart w planowaniu przestrzennym.
Dla kogo jest ten kongres?
Kongres skierowany jest do praktyków i teoretyków zajmujących się rozwojem inteligentnej metropolii tj.: zarządzających miastem – samorządowców i przedstawicieli sektora usług komunalnych i usług turystycznych, planistów, urbanistów, projektantów, naukowców, przedsiębiorców oferujących inteligentne systemy i techniki stosowane w miastach. Podczas kongresu będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: jak przełożyć teorię smart growth na konkretne rozwiązania, jak zarządzać usługami publicznymi w obszarach funkcjonalnych przekraczających granice administracyjne, a przede wszystkim jak budować potencjał gospodarczy i podnosić jakość życia mieszkańców przez zintegrowane działania.
Co ten kongres wniesie do Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta?
Spopularyzuje ideę metropolii. Powstanie platforma wymiany doświadczeń. Nikt nie ma monopolu na jedyne dobre rozwiązanie. Liczą się doświadczenia i umiejętność ich udoskonalania.
Na bycie smart potrzeba pieniędzy, dużych pieniędzy...
To oczywiste. Nowe technologie kosztują. Choć nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Ludzka wiedza, sprawność funkcjonowania, relacje i komfort życia są bezcenne. A inwestycje w technologię się zwracają. Szansę na pozyskanie środków daje nam Unia Europejska, która promuje kreatywność innowacyjność, usprawnianie ruchu, rozwój zbiorowego transportu publicznego. I my to środki staramy się i nadal będziemy się starać sięgać.
Kongres w liczbach
· 84 panelistów
· 17 panelistów z zagranicy
· 2 dni obrad
· 22 panelistów to kobiety
· 620 zarejestrowanych uczestników
· 8 paneli, 25 sesji
www.smartmetropolia.pl
Małgorzata Pisarewicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz