Obowiązująca od 27 lipca 2012 roku umowa obejmuje cały obwód kaliningradzki oraz część dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego Zgodnie z ustawą mieszkańcy tych terenów mogą przekraczać granicę na podstawie zezwolenia MRG (wydawanego początkowo na 2 lata, a po spełnieniu określonych warunków na kolejne 5 lat).
Przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej stało się szczególnie łatwe dzięki rozwiązaniom, jakie Straż Graniczna wprowadziła z myślą o podróżnych korzystających z MRG. Na drogowych przejściach granicznych wydzielono specjalne pasy odpraw MRG, dzięki którym odprawa graniczna odbywa się jeszcze szybciej i sprawniej.
Od początku funkcjonowania umowy wydano łącznie 283 563 zezwoleń dla obywateli obwodu kaliningradzkiego. W drogowym przejściu granicznym Gronowo- Mamonowo odnotowano największą liczbę Rosjan przekraczających granicę na zezwoleniu, w roku 2014 było to 590 820 osób. Jednocześnie zwiększyła się liczba obywateli Polski przekraczających polsko- rosyjską granicę w ramach MRG.
Wprowadzenie zasad małego ruchu granicznego przyczyniło się także do zwiększenia możliwości rozwoju kontaktów: ekonomicznych, kulturalnych, naukowych, międzyludzkich oraz współpracy na poziomie samorządów lokalnych polskich województw i Obwodu Kaliningradzkiego FR. Po trzech latach funkcjonowania Umowy nastąpiła ogólna aktywizacja branży handlowej i usługowej, hotelarskiej i turystyki, wymiany młodzieży, studentów, uczniów oraz sąsiedzkich relacji.
W ciągu trzech lat dzięki zezwoleniom MRG granicę polsko- rosyjską przekroczyło ponad 3,5 mln Rosjan.
Anna Luśnia
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz