Mity a rzeczywistość czyli komercjalizacja szpitali na Pomorzu

Mity a rzeczywistość to tytuł konferencji poświęconej procesowi przekształcenia Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. To już ponad rok, jak szpital funkcjonuje jako spółka z o.o. ze 100% udziałem samorządu województwa pomorskiego. Dlatego też władze województwa pomorskiego chcą przy okazji przedstawić efekty przekształceń szpitala zakaźnego, jak również innych jednostek. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 3 grudnia, o godz. 12 w sali konferencyjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (ul. Smoluchowskiego 18).

 

W konferencji wezmą udział m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Okręgowej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, Zarządy szpitali podległych samorządowi województwa pomorskiego.

 

Komercjalizacja jest szansą dla szpitali na usprawnienie ich funkcjonowania w nowych ramach prawnych oraz na zmniejszenie ich zadłużenia. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej samorząd województwa pomorskiego przekształcając spzoz-y do końca 2013 roku i przejmując część ich zobowiązań może z tego tytułu uzyskać dotację z budżetu Państwa. Szpitale były przygotowywane do tego procesu już od kilku lat. W pierwszej kolejności przekształcone zostały szpitale w trudnej sytuacji finansowej i które były w pełni przygotowane do tego procesu. Obecnie przekształcane są szpitale, których sytuacja finansowa jest stabilna lecz może ulec polepszeniu poprzez zmniejszenie ich zobowiązań. Pacjenci nie odczują efektu samego przekształcenia. Świadczenia udzielane będą jak dawniej, w tym samym zakresie. Szpitale dalej realizują obecne kontrakty z NFZ. 

 

Wszystkie przekształcone do tej pory SPZOZ`y zyskały poprzez przejęcie przez Województwo części zobowiązań. Województwo już przejęło ponad 88 mln złotych a do końca roku kwota ta wzrośnie do 104 mln zł. Samorząd z tej kwoty odzyska z budżetu Państwa w sumie 72 mln zł. Innymi korzyściami przekształcenia i funkcjonowania w formie spółki jest min. wprowadzenie standardów zarządzania na zasadach spółki prawa handlowego, wykorzystanie potencjału w zakresie rozszerzenia realizacji świadczeń zdrowotnych, wzrost odpowiedzialności Zarządu Spółki czy bardziej elastyczna reakcja na potrzeby społeczne w zakresie ochrony zdrowia oraz ich zmiany.

 

Małgorzata Pisarewicz

Źródło: UMG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz