Młodzi filateliści poznawali i promowali „Mazury Cud Natury

Prawie 100 osób z całej Polski wzięło udział w odbywającym się w Iławie 49. finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego, który w tym roku odbył się pod hasłem Mazury Cud Natury.

Europejska czołówka

 

Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny to cały czas jedna z nielicznych filatelistycznych imprez masowych dla młodzieży w Europie. Każdego roku bierze w nim udział kilka tysięcy młodych filatelistów, do ścisłego finału kwalifikuje się kilkadziesiąt najlepszych osób.

Czyniliśmy starania, by w tym roku zorganizować to ważne dla wszystkich młodych filatelistów wydarzenie właśnie w naszym mieście – mówi Roman Przybyła, przewodniczący komitetu organizacyjnego finału, prezes Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Filatelistów i jednocześnie radny Rady Miejskiej w Iławie. – Cieszę się, że tak właśnie się stał, tym bardziej, że tradycje filatelistyczne nad Jeziorakiem są bardzo silne.

Mazury na znaczkach

Tegoroczny finał rozpoczął się już w czwartek 23 czerwca i potrwał do niedzieli 26 czerwca. Tematem konkursu były Mazury. – Polski Związek Filatelistów, który jest organizatorem konkursu, wpisuje się w ten sposób w światową akcję promowania Mazur jako jednego z 7 Nowych Cudów Natury – informuje Roman Przybyła. – Iława jest zresztą znakomitym miejscem na zakończenie zmagań. To my jesteśmy bramą Mazur, to my mamy najpiękniejsze jezioro, to my zapewniamy najlepszy kontakt z przyrodą.

Przebieg konkursu

Młodzież z całej Polski otrzymała w styczniu od Komisji d/s Filatelistyki wybrane znaczki, datowniki, całostki (karty i koperty pocztowe) dotyczące Mazur oraz opis tych walorów w postaci kolorowego wydruku. W młodzieżowych kołach filatelistycznych w całej Polsce, w których gromadzi się blisko 3 tys. osób, opiekunowie przerabiają te informacje na spotkaniach i przygotowują młodzież do eliminacji.

 

Eliminacje odbywają się w kołach, a zwycięzcy jadą do swoich Okręgów Polskiego Związku Filatelistycznego (PZF) na półfinał. Zwycięzcy półfinałów przyjechali na finał do Iławy.

 

Podczas finału młodzież pisała dwa testy (w każdym teście ok. 30 pytań), test z wiedzy tematycznej na podstawie wskazanych materiałów przez Komisję PZF i test z wiedzy filatelistyki ogólnej (też 30 pytań). Odbył się też praktyczny sprawdzian z umiejętności budowy eksponatu filatelistycznego - materiał w postaci znaczków, bloków, datowników i całostek. Z tego materiału każdy uczestnik Konkursu musiał ułożyć Plan Eksponatu na jednej karcie wystawowej oraz wybrać odpowiedni materiał i rozmieścić go na pięciu kartach wystawowych wraz z ich opisem. Wszystkie testy i zbudowany eksponat oceniany były przez sędziów filatelistycznych.

Nie tylko znaczki

Organizacji finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego w Iławie towarzyszyło wydanie informatora zawierającego dwa szkice „Iławskie stemple pocztowe na tle historii miasta do 1945 roku” oraz „Historia urzędów pocztowych w powojennej Iławie”. Autorem obu tekstów jest Roman Przybyła. Poczta Polska przy współpracy Urzędu Miasta Iławy oraz komitetu organizacyjnego finału wypuściła również personalizowany znaczek z herbem Iławy.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas.

W komitecie honorowym finału konkursu znaleźli się między innymi dyrektor Centrum Poczty Oddziału Rejonowego w Olsztynie Danuta Fijał, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów Ludwik Malendowicz, kierownik Wydziału Filatelistyki Poczty Polskiej Joanna Nowicka, Dyrektor Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Agnieszka Kłoda-Dębska oraz starosta iławski Maciej Rygielski, burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik i wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński.

 

 

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz