Na co zwracać uwagę podczas wyboru studiów?

Sezon maturalny w tym roku powoli dobiega końca, dlatego czas najwyższy, a nawet ostateczny, żeby w końcu zainteresować się studiami. Oczywiście jest to kwestia, z którą spotykają się nie tylko tegoroczni absolwenci szkół średnich, ale również starszych roczników.

Jednak, gdy zaczynamy przeglądać poszczególne oferty uczelni… ogłoszeń jest tak wiele i są tak różnorodne, że może nas to przyprawić o zawrót głowy. Trzeba podejść do tego bardzo rozsądnie i krytycznie. Oferta edukacyjna Państwowej Wyższej Szkoły w Białej Podlaskiej jest bardzo rozbudowana, każdej uczelni zależy na jak największej ilości studentów, dlatego kluczowe jest zwrócenie uwagi na najistotniejsze kwestie. Czym zatem należy się kierować podczas wyboru kierunku studiów?

 

Sobą i własnymi planami na przyszłość

‘Prawo to bardzo dobre studia’, ‘Lekarze dużo zarabiają’, ‘A może Ty lepiej pójdź na informatykę, w końcu to przyszłościowe’. Jeśli przed nami decyzja o wyborze kierunku studiów to zapewne mamy wokół siebie wielu ‘doradców’ w rodzinie, wśród znajomych, którzy wiedzą najlepiej. Oczywiście warto to sobie wziąć do serca i rozważyć, jednak pamiętajmy, że to my idziemy na studia, a nie nasi bliscy. Dlatego podczas przeglądania oferty edukacyjnej myślmy przede wszystkim o sobie, a także o tym co chcielibyśmy robić w przyszłości i do czego chcemy dojść. Nasze otoczenie to nie wyrocznia, oni też nie wiedzą jak tak naprawdę będzie. Wszystko się okaże z czasem. A co jeśli się nie uda? Nic! Kto nie ryzykuje nie pije szampana, a za kilka lat bardziej będziemy żałować tego, że nie spróbowaliśmy, niż tego, że nam się nie udało.

 

Studia a rynek pracy

Każde studia, szkolenia czy kształcenie się na własną rękę to ogromna i ważna sprawa dla naszego rozwoju. Jednak podczas przeglądania oferty edukacyjnej musimy zwrócić również uwagę na rynek pracy. W końcu studia mają dać nam wykształcenie, które umożliwi nam pracę i zarabianie pieniędzy. Dlatego sprawdźmy w jakiej branży jest największe zapotrzebowanie na specjalistów, a gdzie jest już przesyt. Znalezienie pracy po studiach wcale nie jest takie łatwe i nie wystarczy mieć ukończonego ‘jakiegoś’ kierunku. Konkretną ofertę edukacyjną warto porównać z obecnymi statystykami. Oczywiście zanim staniemy się absolwentami danej uczelni minie kilka lat i sytuacja może się zupełnie zmienić. Jednak niektóre kwestie są już na tym etapie do przewidzenia.

 

Uczelnia i program

Wybór kierunku to jedno, jednak do tego wszystkiego dochodzi wybór konkretnej uczelni. Mogłoby się wydawać, że dany kierunek będzie wszędzie taki sam, jednak jest to błędne myślenie. Każda uczelnia oferuje nieco inny program, realizowane przedmioty, a także różni są wykładowcy. Również sama specyfika i profil uczelni wpływa na główny zamysł kształcenia. Inne spojrzenie panuje na akademii artystycznej, a inne na politechnice. Pamiętajmy również, że studia to nie tylko nauka, dlatego warto dowiedzieć się jakie są dostępne formy rozwoju poza edukacyjnego, koła naukowe czy wyjazdy. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy zapewne w ofercie edukacyjnej, udostępnionej kandydatom. Jednak warto także popytać o opinie studentów z wyższych lat, ponieważ oni tak naprawdę wiedzą najlepiej jak to wygląda w praktyce.

 Materiał zewnętrzny

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz