Na tradycyjne święto piwa zaprasza 24 sierpnia rodzinny browarChodovar w Chodovej Planie, niedaleko Mariańskich Łaźni. Będzie można spróbować potraw kuchni staroczeskiej w restauracji Ve Skále, znajdującej się w pomieszczeniach byłych piwnic skalnych i odświeżyć się w wyjątkowym piwnym SPA (www.chodovar.cz).
Tradycyjne święto chmielu i piwa Dočesná organizuje królewskie miasto Žatec (około 80 km na północny zachód od Pragi). 56 edycja festiwalu odbędzie się 6-7 września. Na gości czeka urozmaicony program i ciekawe konkursy, na przykład konkurs tańca z kuflem piwa na głowie oraz ponad 40 rodzajów piwa z oferty czeskich i zagranicznych browarów (www.docesna.cz.) Na Pilsner Fest możemy wybrać się do stolicy piwa – Pilzna 5 października. To właśnie tutaj narodził się światowej sławy Pilsner Urquell. Jest to piwo, które w 1842 roku uwarzył w tutejszym browarze bawarski piwowar Josef Groll. Już wówczas zachwycało ono swą piękną, złotą barwą, gęstą śnieżnobiałą pianą i wyjątkowym smakiem. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku na dziedzińcu browaru odbywa się święto piwa (www.pilsnerfest.cz).
Wiele czeskich browarów proponuje zwiedzanie, podczas którego goście zapoznają się z tajnikami warzenia piwa. W programie każdej wycieczki jest oczywiście degustacja. Ciekawostki związane z produkcją piwa odkryjemy na przykład w browarze w Czeskim Krumlovie (www.eggenberg.cz), w Velkich Popovicach (http://pivovar.kozel.cz) czy w browarze pałacowym w Dětenicach (www.krcmadetenice.cz), gdzie do dziś warzy się piwo tradycyjną metodą sprzed trzystu lat (nad otwartym ogniem). Zwiedzimy tu także oryginalne muzeum browarnictwa.
Dzieje warzenia piwa poznamy odwiedzając również muzeum browarnictwa w Pilźnie. Zajrzymy tu między innymi do zabytkowej gospody czy laboratoriu.
Anna Gruszczyńska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz