Na tegoroczne wakacje udamy się samochodem

Ponad 61% Polaków deklaruje, że ich głównym środkiem transportu podczas wakacyjnych wyjazdów będzie samochód. Podstawowym powodem, dla którego decydują się na auto, jest możliwość wyboru oraz spontanicznej zmiany planów w trakcie podróży. Ponadto w czasie pandemii koronawirusa jest ono uważane za najbezpieczniejsze wynika z badania Wakacyjne wyjazdy Polaków, zrealizowanego pod koniec maja 2021 r. przez SW Research.

 

Samochód zdecydowanie dominuje wśród środków transportu, którymi Polacy będą podróżować w czasie tegorocznych wakacji. Na auto zdecydowało się aż 61,3% osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Oponeo.pl. Respondenci znacznie rzadziej wskazywali na pociąg (14,8%), samolot (13,5%), autobus lub autokar (6,8%). Co ciekawe, samochód jest najpopularniejszy wśród najmłodszych grup wiekowych (od 16 do 24 lat – 72,9%, od 25 do 34 – 64,2%).

 

Kluczowe powody

 

Dlaczego Polacy wybierają samochód? Najczęściej wymieniane są dwa powody. Pierwszy to wolność wyboru i możliwość spontanicznej zmiany planów, jakie daje własne auto – tak zadeklarowało aż 29,5% osób, które planują podróż tym pojazdem. Po drugie, samochód postrzegany jest jako najbezpieczniejszy środek transportu w czasie pandemii (22,9%). Respondenci zwracali też uwagę na możliwość ciągłego przemieszczania się (19,1%) oraz zabrania ze sobą dowolnej liczby bagaży i niezbędnych przedmiotów (17,2%).

 

Podróżowanie samochodem jest bezsprzecznie wygodne, nic więc dziwnego, że Polacy chętnie się na nie decydują. Zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy wiele osób unika transportu publicznego i zatłoczonych miejsc. – komentuje Ernest Pujszo, dyrektor handlowy OPONEO.PL S.A. – Pamiętajmy jednak, że dbanie o bezpieczeństwo swoje i bliskich to także właściwe przygotowanie auta do jazdy. Dlatego bez względu na to, czy planujemy podróżować po kraju, czy udajemy się za granicę, przed wyruszeniem w drogę sprawdźmy stan techniczny pojazdu.

 

Wakacje inne niż zazwyczaj – niedalekie podróże z mniejszym budżetem

 

Pandemia wpłynęła nie tylko na wybór wakacyjnego środka transportu, ale także na plany urlopowe. Tak zadeklarowało aż 63,9% ankietowanych. 23,5% osób zrezygnowało z dalekiej podróży i wybrało bliższe destynacje, a 20,6% ograniczyło budżet przeznaczony na urlop. 14,3% Polaków postanowiło zmienić sposób spędzania wakacji, żeby uniknąć zatłoczonych miejsc. Z kolei 12,2% zdecydowało się na bezpieczniejszy środek transportu. 8% badanych zrezygnowało natomiast z samodzielnego planowania urlopu i zamierza skorzystać z usług biura podróży.

 Badanie „Wakacyjne wyjazdy Polaków” zostało przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1050 Polaków w wieku 16+.

Jakub Ziębka

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz