W Pradze jarmark wielkanocny tradycyjnie odbywa się na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława od 9 kwietnia do 1 maja (www.prague-info.cz). Na jarmarki zapraszają także inne miasta i zamki czeskie, między innymi Znojmo, 18–24 kwietnia (www.znojmocity.cz ), zamek Buchlov na Slovacku, (www.hrad-buchlov.cz), Křivoklát 23-25 kwietnia (www.krivoklat.cz), Sychrov 16–17 kwietnia www.zamek-sychrov.cz , Helfštýn 23–25 kwietnia, www.helfstyn.cz, skansen architektury góralskiej w Rožnovie pod Radhoštěm 23–25 kwietnia (www.vmp.cz)
Świętom wielkanocnym w Czechach towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Do najpopularniejszych należy tzw. pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, czyli symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach rózgami z gałązek wierzbowych, które ma podobno zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok a także ewentualnie szybkie zamążpójście. W niektórych regionach panuje tradycja polewania wodą. W wielu czeskich wioskach zachował się zwyczaj chodzenia od domu do domu z drewnianymi kołatkami. Ich dźwięk ma nawoływać wiernych do kościoła, zamiast dzwonów, które milczą na znak żałoby od Wielkiego Czwartku (zwanego w Czechach Zielonym Czwartkiem) do Wielkiej Soboty (w Czechach zwanej Białą Sobotą).
Każda prawdziwa gospodyni w Czechach przygotowuje smakowite wypieki świąteczne, na przykład popularne baranki biszkoptowe, w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki, mazance – ciasta drożdżowe, w kształcie bochenka, z rodzynkami, judasze – drożdżowe bułeczki natarte miodem czy tzw. boże łaski – ciasteczka posypane cukrem pudrem, podobne do naszych faworków.
Anna Gruszczyńska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz