Historia współpracy między Warmią i Mazurami a departamentem Cotes d’Armor splata się z historią przemian politycznych współczesnej Polski. W roku 1982 roku
na fali sympatii i wsparcia dla ruchu „Solidarność”, zduszonego przez wprowadzenie stanu wojennego, w Saint Brieuc powstało stowarzyszenie „Solidarité a Solidarność”. W roku 1991, pierwszego lipca, podpisano pierwsze porozumienie między wojewodą olsztyńskim a przewodniczącym rady generalnej departamentu Cotes d’Armor.
Pierwsze wymiany stanowiły szkolenia i pobyty polskich samorządowców oraz rolników, a następnie bogate wymiany szkolne, społeczne, sportowe i kulturalne, a także coraz liczniejsze wspólne projekty tematyczne w takich dziedzinach, jak np. hotelarstwo, gastronomia, polityka i opieka społeczna, rozwój obszarów wiejskich, wystawy i występy artystyczne.
- Powstało u nas Centrum Polsko-Francuskie, instytucja wspierająca promocję kultury frankofońskiej – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Prowadzone są tam między innymi kursy językowe. W porozumieniu z Ambasadą Francji realizowany jest program „Asystent języka francuskiego w Polsce”. Od 2006 r. współpracują teatry lalek z obu regionów. Trwa wymiana młodzieży, rozwija się współpraca organizacji pozarządowych. Widzimy perspektywę owocnych relacji między przedstawicielami rolnictwa i obszarów wiejskich, szczególnie w zakresie rolnictwa ekologicznego i energetyki odnawialnej, związanej z produkcją rolną. Francuzi pomagają nam także w realizacji programu poprawy jakości i w programu nowoczesnego kształcenia w szkołach gastronomicznych i hotelarskich na Warmii i Mazurach.
Côtes d’Armor to dynamicznie rozwijający się departament w północno-zachodniej Francji, który czerpie korzyści z uprzywilejowanego położenia nad morzem i na lądzie w sercu Bretanii. Bogactwo zasobów morskich i terenów wiejskich rywalizują tu z bogatym dziedzictwem kulturowym i silną tożsamością.
W dniach 3-19 listopada 2011 roku goście z Francji przyjadą do nas na Dni Cotes d’Armor na Warmii i Mazurach. Z tej okazji odbędzie się między innymi uroczysta sesja Sejmiku z udziałem radnych, podczas której zostanie wybrany jeden przedstawiciel najbardziej zasłużony dla współpracy pomiędzy Województwem Warmińsko-Mazurskim, a Departamentem Cotes d’Armor, a także wystawa artysty z Cotes d’Armor w Galerii Marszałkowskiej.
Krótka historia
1982 - Utworzenie filii organizacji „Solidarité avec Solidarność”
1991 - Pierwsza umowa o współpracy oficjalnej pomiędzy województwem olsztyńskim i departamentem Côtes d'Armor
2000 - Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy samorządem województwa warmińsko-mazurskiego i radą generalną departamentu Côtes d'Armor
2004 - Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej
2008 - Podpisanie planu pracy na lata 2009-2011
2011 - Uroczystości związane z 20-leciem współpracy
Cztery główne cele współpracy:
- ustalenie zasad wzorcowej współpracy ze względu na jej jakość i wyniki,
- rozwój braterstwa w Europie,
- eksport wiedzy i dobrych praktyk do regionu partnerskiego,
- przyłączenie się do sieci i programów europejskich.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz