Jak podkreśla PAIiIZ, raport ten należy do nielicznych opracowań, które obejmują swoim badaniem nie tylko województwa, ale także lokalne społeczności - mikroregiony (gminy i powiaty). Rozróżnienie atrakcyjności potencjalnej i rzeczywistej, a także ścisła współpraca z partnerami regionalnymi agencji czyni raport miarodajnym źródłem informacji o potencjale i możliwościach regionów Polski oraz ważnym narzędziem w kształtowaniu rozwoju regionalnego.
Badania dotyczące Warmii i Mazur wskazują między innymi, że nasz region ma wyższą atrakcyjność inwestycyjną niż wynikałoby to z osiągniętego poziomu rozwoju gospodarczego, a na mapie regionów Unii Europejskiej według NUTS 2 nasze województwo wypadło najlepiej z całej Polski Wschodniej.
W siedzibie PAP wymieniono także „gminy na piątkę”, czyli samorządy, które mają najbardziej przyjazne strony internetowe pod względem atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych (oceniano strony www poszczególnych gmin oraz szybkość i jakość odpowiedzi na maila od „niby” inwestora). Z Warmii i Mazur najlepsze okazały się Ełk, Iława i Giżycko.
Na konferencji została także przedstawiona atrakcyjność inwestycyjna polskich regionów na tle regionów Europy, zaprezentowano też dobre praktyki w kształtowaniu atrakcyjności inwestycyjnej gmin. Swoje doświadczenia przedstawiał między innymi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
PAIiIZ od wielu lat śledzi atrakcyjność inwestycyjną regionów oraz współpracuje z partnerami regionalnymi na rzecz jej poprawy. Umiejętne wykorzystanie tej wiedzy w praktyce przekłada się na przyciąganie kapitału i lokowanie inwestycji zagranicznych w Polsce.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz