Wieś Gietrzwałd na Warmii, między 27 czerwca a 16 września 1877 roku. W tym czasie mają tu miejsce objawienia maryjne, jedne z dwunastu zaakceptowanych przez Watykan. Wizjonerkami są dwunastoletnia Barbara Samulowska i rok starsza Justyna Szafryńska. Na prośbę ukazującej się postaci (która zwraca się do nich w gwarze warmińskiej) obie wstępują do zakonu Szarytek. Barbara została w zakonie aż do śmierci, Justyna w wieku trzydziestu trzech lat potajemnie go opuściła, aby rozpocząć nowe życie. Niebawem rozpocznie się proces beatyfikacji Barbary, tymczasem życiorys Justyny pozostaje pełen niedopowiedzeń. Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak podążając za swoimi bohaterkami pytają, czy religia jest źródłem radości czy opresji, o to, jak trudno jest udźwignąć ciężar cudu.
Spektakle Rubina i Janiczak były wielokrotnie prezentowane i nagradzane na najważniejszych festiwalach w Polsce, m.in. na Boskiej Komedii, Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, Katowickich Interpretacjach, Bydgoskich Prapremierach w Bydgoszczy, Festiwalu Klasyka Polska w Opolu, czy Szczecińskim Kontrapunkcie. Razem z Jolantą Janiczak otrzymali w 2013 roku Paszport Polityki. Po realizacjach m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu.
Janiczak i Rubin pierwszy raz pracują w olsztyńskim Teatrze Jaracza, podejmując historię znaną na całym świecie i jakże ważną dla lokalnej społeczności.
tekst i dramaturgia: Jolanta Janiczak
reżyseria: Wiktor Rubin
scenografia i video: Łukasz Surowiec
kostiumy: Marta Szypulska
muzyka: Krzysztof Kaliski
reżyseria światła: Monika Stolarska
inspicjentka/suflerka: Grażyna Czarkowska
W przedstawieniu zobaczymy m.in. Milenę Gauer, Radosława Hebala, Aleksandrę Kolan, Barbarę Prokopowicz, Martę Markowicz i Macieja Pestę.
Paulina Karaszkiewicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz