Na mocy ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1402 z późn. zm.) Straż Graniczna posiada uprawnienia do przeprowadzania kontroli legalności wykonywania pracy cudzoziemców oraz powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom, a także prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców.
W I półroczu br. na Warmii i Mazurach funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili 63 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców, w wyniku, których łącznie ujawniono 49 przypadków naruszeń przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz kodeksu wykroczeń, popełnianych przez podejmujących pracę cudzoziemców jak i pracodawców.
Funkcjonariusze Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili nieprawidłowości, takie jak: brak zarejestrowanego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy we właściwym urzędzie pracy, brak zezwolenia na pracę oraz zawartej pisemnej umowy o pracę.
Powyższe naruszenia skutkowały wydaniem 3 decyzji powrotowych natomiast w stosunku do 16 pracodawców zostały skierowane wnioski do sądu o ich ukaranie za naruszenie przepisów nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców
Najwięcej przypadków dotyczy powierzania pracy cudzoziemcom w branży gastronomicznej. W miejscowościach: Szczytno, Działdowo, Iława, nielegalną pracę w gastronomii świadczyli obywatele Ukrainy, Tunezji, Iraku na rzecz polskich pracodawców.
Pozostałe podmioty świadczące takie usługi, jak: budowlane, spożywczo- przemysłowe, stolarskie oraz medyczne zatrudniały „na czarno” obywateli Ukrainy, Uzbekistanu.
Chcąc przestrzec przedsiębiorców jak i osoby prywatne przed nielegalnym zatrudnianiem cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy przywołać art. 120 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który stwierdza, iż zarówno powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy, jak i nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca stanowią wykroczenia. Czyn popełniony przez osobę działającą w imieniu pracodawcy jest zagrożony karą grzywny w wysokości od 3.000 do 5.000 zł, zaś cudzoziemcowi grozi grzywna od 1.000 do 5.000 zł. oraz może zostać wydana w stosunku do cudzoziemca decyzja o zobowiązaniu do powrotu.
Ponadto Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Okręgowa Inspekcja Pracy w Olsztynie jako dwie wyspecjalizowane instytucje mające za zadanie przeciwdziałać nielegalnemu zatrudnianiu cudzoziemców służą radą i pomocą jak w sposób legalny powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi oraz jakie warunki należy spełnić.
Mirosława Aleksandrowicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz