Folder, którego autorem jest Wojciech Jaroszek członek zarządu Towarzystwa Miłośników Braniewa oraz historyk-amator prowadzący stronę internetową Historia Braniewa – Nieznane Wydarzenia, przedstawia całokształt dziejów tego miejsca tj. zamku biskupów warmińskich, obiektu edukacyjnego i wreszcie jedynej pozostałości, czyli Wieży Bramnej. Autor opisał początki Braniewa i powstania zamku, historię jego rozbudowy i średniowieczny wygląd. Istotnym elementem pracy są wydarzenia historyczne związane z zamkiem i Braniewem. Wiele miejsca autor poświęcił jedynej pozostałości po zamku i najstarszym obiekcie budowlanym na Warmii, tj. Wieży Bramnej pochodzącej z XIII w.
W treści można znaleźć wiele publikowanych i niepublikowanych dotąd informacji, a całość uzupełniają ilustracje autorstwa, m.in. Andrzeja Zielińskiego, Norberta Szymorka czy NBR ART oraz liczne zdjęcia dawne i współczesne. Na pewno jest to kompendium wiedzy o tym najstarszym obiekcie w Braniewie i na Warmii, które powinien posiadać każdy miłośnik historii naszego miasta. To kolejna pozycja tego autora po publikacjach: „Historia Wieży Kleszej” z 2018 r. i „Dawne braniewskie obwarowania miejskie” z 2019 r.
Publikacja została wydana w ilości 500 egzemplarzy, jest bezpłatna i dostępna w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Wydawnictwozostało sfinansowane w ramach projektu ogłoszonego dla organizacji pozarządowych przez Powiat Braniewski i współfinansowane przez Urząd Miasta Braniewa w ramach zadania "Dziedzictwo kulturowe Braniewa i Powiatu Braniewskiego".
Już wkrótce ukaże się też publikacja pt. "Życie i działalność ks. dziekana Stanisława Orłowskiego", której autorem jest Zbigniew Kędziora. Publikacja poświęcona jest zasłużonemu braniewskiemu duchownemu i ukaże się z okazji przypadającej w dniu 25 września, 34. rocznicy śmierci ks. Orłowskiego. W tym samym dniu w kościele św. Antoniego nastąpi uroczyste otwarcie wystawy poświęconej życiu i działalności ks. Stanisława Orłowskiego.
kzs
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz