Słynne podziemia znojemskie należą do najdłuższych w swoim rodzaju w Czechach. Do tej pory turyści mieli okazję zwiedzać jedynie nieznaczną część rozgałęzionego labiryntu umieszczonych pod miastem korytarzy.
Udostępnione od września trzy trudne trasy, o całkowitej długości czterech kilometrów, prowadzą wąskimi korytarzami. Niektóre odcinki trzeba pokonać na czworakach, ze względu na niski strop, stąpając po śliskich, wilgotnych, nierównych schodach czy brodząc w wodzie. Przed wejściem na trasę turyści otrzymają odzież ochronną i kaski z latarkami.
Podziemne korytarze pod centrum Znojma liczą około 30 kilometrów, zaczęto je budować pod średniowiecznym miastem w XIV wieku w celu ochrony mieszkańców przed najeźdźcami. W podziemiach mieszkańcy mogli ukrywać się nawet przed dłuższy czas – były tam otwory wentylacyjne, piece połączone z kominami w domach mieszczańskich i studnie.
Podziemia zaczęto udostępniać zwiedzającym od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie należą one do największych podziemi miejskich w środkowej Europie. Są także jednym z najpopularniejszych celów turystycznych na południowych Morawach.
Anna Gruszczyńska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz