Tomasz Siemiński jest absolwentem kierunku etnografia Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie Muzealnictwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest również doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii (Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza).
W latach 1989-1991 był Kierownikiem Działu Udostępniania Zbiorów w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzebiatowie. Następnie od 1991 roku zatrudniony w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, gdzie od 1996 r. do dziś pełni funkcję Kierownika Działu Etnograficznego. W muzeum tym przeszedł przez wszystkie szczeble stanowisk w muzeach: od asystenta muzealnego poprzez adiunkta do kustosza dyplomowanego. Dorobek naukowo-badawczy Tomasza Siemińskiego liczy 49 artykułów opublikowanych w specjalistycznych wydawnictwach etnograficznych i pokonferencyjnych.
Jest autorem książki (napisanej na podstawie doktoratu) pt. „Rajskie ogrody w ikonosferze wsi kaszubskiej”. Był organizatorem i kuratorem ponad 100 ekspozycji w siedzibie Muzeum oraz wystaw zagranicznych w Lublanie, Jubarkas i w Bergen. Jest autorem koncepcji i scenariusza do otwartej w 2008 roku stałej ekspozycji pt. „Współczesna sztuka ludowa Kaszub”. W latach 2001-2008 zrealizował 5 projektów w ramach Programów MKiDN. Jest współautorem koncepcji realizowanej z Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013 dotyczącej rewitalizacji zagrody Styp-Rekowskich w Płotowie (wartość zadania: 1 156 742 zł). Jest współrealizatorem trzech filmów etnograficznych (pt. „O osobowości Józefa Chełmowskiego”, „O procesie wytwarzania tabakierek na Kaszubach”, „O wielokulturowości Ziemi Bytowskiej”) prezentowanych podczas Międzynarodowego Przeglądu Filmów Etnograficznych w Łodzi. Od 2008 roku pełni funkcję Prezesa Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
Małgorzata Pisarewicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz