Data dodania: 2009-10-27 08:32:18,
kzs
A | A | A
Nowy sprzęt
Od kilku tygodni na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej znajduje się nowy sprzęt pożarniczy pozyskany z KW PSP w Olsztynie oraz dzięki wsparciu lokalnych sponsorów. Na
Od kilku tygodni na wyposażeniu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej znajduje się nowy sprzęt pożarniczy pozyskany z KW PSP w Olsztynie oraz dzięki wsparciu lokalnych sponsorów.
Na mocy decyzji KW PSP w Olsztynie braniewscy strażacy otrzymali agregat pompowy AP 5000/8 z KM PSP w Olsztynie. Agregat pompowy został wyprodukowany w roku 2004 w wyniku współpracy firm: FIRE – MAX oraz BOCAR. Opisywany agregat pompowy charakteryzuje się doskonałymi parametrami techniczno – taktycznymi. Agregat pompowy AP 5000/8 przeznaczony jest do tłoczenia wody do celów gaśniczych lub podczas przeciwdziałania skutkom powodzi. Do napędu agregatu służy silnik wysokoprężny IVECO o mocy 213 kW przy 2940 obr/min. Duża moc silnika i odpowiednio dobrany moment obrotowy gwarantują uzyskanie zakładanej wydajności agregatu pompowego. Sprzężony układ pompa-silnik posadowiono na wspólnej ramie spawanej z profili stalowych. Zbiornik paliwa umieszczony jest centralnie pod silnikiem i pompą pomiędzy stopami ramy głównej. Silnik i pompa zostały całkowicie zabudowane i osłonięte przed wpływami czynników atmosferycznych. Dostęp do elementów obsługowych i do silnika jest bardzo wygodny i wymaga jedynie podniesienia bocznych żaluzji. W przedniej części zabudowy umiejscowiono 2 zamykane skrytki na węże i armaturę pożarniczą. Na dachu przewidziano uchwyty do przewożenia 10 odcinków węży ssawnych. Kolektor ssawny umieszczono z tyłu agregatu, tłoczny z boku. Agregat pompowy był już wykorzystywany przez braniewskich strażaków do działań związanych z usuwaniem skutków powodzi na terenie miasta i gminy Elbląg. Kolejnym sprzętem ratowniczym jest skokochron Vetter SP 16 – o max. wysokości ewakuacyjnej 16 metrów. Skokochrony używane są w akcjach ratowniczych, gdy do zagrożonych budynków nie da się dojechać samochodami specjalnymi /podnośnik, drabina/ np. z powodu braku miejsca na wąskich uliczkach, braku dojazdu pod obiekt. Tylko dwie osoby wystarczą do rozłożenia skokochronu Vetter. Skokochron napełnia się w czasie około 30 sekund. Po skoku skokochron sam się prostuje i jest gotów na przyjęcie następnego skoku już po 10 – 15 sekundach. Samopodnoszący się szkielet podtrzymujący skokochron zbudowany jest z powleczonej tkaniny, która jest z powodzeniem używana w innych produktach Vetter. Zewnętrzna powłoka wykonana jest ze specjalnej, niepalnej tkaniny odpornej na rozdarcia i pleśnienie. 300-barowa, 6 litrowa butla ze sprężonym powietrzem umieszczona jest w specjalnej kieszeni ochronnej przy szkielecie podtrzymującym. Dodatkowo strażacy - ratownicy otrzymali: aparat powietrzny nadciśnieniowy MSA-Auer BD 96 od firmy DEPOL oraz pilarkę do drewna Stihl MS 270 od firmy Safety Polska.
Ireneusz Ścibiorek
Źródło: własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz