O roli aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym u dzieci

Wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń otworzy konferencję zdrowotną pt. Rola aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym u dzieci innowacyjne metody, modele terapii i wsparcia, która rozpocznie się w najbliższy piątek, 6 lutego, o godz. 10 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku. Celem spotkania jest promocja innowacyjnych metod zdobywania wiedzy wśród lekarzy, rodziców, nauczycieli WF, trenerów i opiekunów dzieci i młodzieży, klastrów oraz doktorantów, stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy środowiskiem edukacji, sportu i zdrowia oraz wypracowanie propozycji innowacyjnych działań z dziedziny zdrowia, sportu, edukacji do realizacji w województwie pomorskim.

 

Powyższa konferencja  jest efektem wypracowanym podczas szkolenia „Ekspert Innowacji w Klastrze”, które Samorząd Województwa Pomorskiego na przełomie 2012 i 2013 roku organizował w ramach projektu INNOpomorze. Podczas tego szkolenia, pod okiem szwajcarskiego eksperta Mario Raicha, Fundacja Sport na Zdrowie wypracowała projekt pod nazwą „Ośrodek terapii, edukacji i aktywizacji sportowej”.

 

Projekt wykorzystuje bardzo istotne atuty, które wyróżniają Sopot spośród innych miejscowości w kraju - wyjątkowe warunki klimatyczne sprzyjające osobom chorym na astmę i alergię, specjalistów światowej klasy z Sopockiego Klubu Żeglarskiego oraz lekarzy ze Szpitala Dziecięcego Polanki specjalizującego się w leczeniu astmy i alergii u dzieci.

Celem ośrodka działającego na terenie Sopockiego Klubu Żeglarskiego jest wprowadzenie innowacyjnych metod wspierania leczenia farmakologicznego dzieci chorych na astmę i alergię polegających na tzw. aktywizacji sportowej chorych poprzez opracowanie indywidualnej terapii dla chorego, dostosowanej do jego potrzeb i możliwości. W ramach projektu ruszyły już zajęcia dla dzieci w basenie solankowym, przygotowywany jest również program zajęć na turnusy zdrowotne, których rozpoczęcie przewidziane jest na początek przyszłego roku.       

 

Konferencja zgromadzi ekspertów z dziedziny zdrowia, sportu, edukacji oraz przedsiębiorców i doktorantów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z uczestnikami, m.in.:

 

·        Bolesław Samoliński –   prof. nadzw. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; specjalista: alergologii, otorynolaryngologii, zdrowia publicznego

·        Barbara Kamińska - prof. nadzw. GUMed, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Konsultant wojewódzki w dziedzinie Pediatrii

·        Tomasz Frołowicz – prof. Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

·        Marita Koszarek - międzynarodowy ekspert w dziedzinie klastrów. Doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

·        Teresa Małaczyńska – dr n. med. pediatra, alergolog, specjalista chorób płuc. Ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki

·        Radosław Gawlik –dr hab. med, Katedra i Klinika Chorob Wewnętrznych, Alergologii, Immunologii Klinicznej SUM w Katowicach, organizator w woj. śląskim akcji „Dziecko z alergią i astmą w szkole”.

·        Michał Brzeziński – dr n. med. asystent w Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu    Medycznego, Koordynator Programu „6-10-14 dla Zdrowia”.

 

 

Organizator zapewnia streaming konferencji (relacje on-line) na stronie www.INNOpomorze.pl.

 

Dla rodziców z dziećmi przewidziany będzie kącik zabaw.

Małgorzata Pisarewicz

Źródło: UMG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz