Zebraniu przewodniczyła Druh Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP Tomasz Sielicki a wśród uczestników obecni byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, działacze ruchu pożarnictwa ochotniczego z terenu powiatu braniewskiego., przedstawiciele samorządów powiatu braniewskiego oraz komendanci gminni OSP.
Podczas zebrania uczestnicy omówili plan działalności zarządu OSP na rok bieżący, organizacje zebrań sprawozdawczo – wyborczych OSP w roku 2022, organizacje obchodów tegorocznych Dnia Strażaka. Dodatkowo przybliżono działania w ramach organizowanych konkursów „Młodzież Zapobiega Pożarom”, organizacji powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego, zatwierdzenie wniosków na odznaczenia i medale dedykowane dla strażaków OSP.
Funkcjonariusze KP PSP w Braniewie przybliżyli przepisy dotyczące realizacji zapisów ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo gaśniczego. Dodatkowo przybliżono rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 2 lutego 2022 r. (Dz.U. 2022 poz. 316) w sprawie świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników OSP.
Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł.
Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.
Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA:
- wypłata następuje miesięcznie, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze (art. 18 ust. 2 ustawy);
- zgodnie z art. 51. ust 1. ustawy, osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu tym spełniała wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do świadczenia ratowniczego.
Wzór wniosku o przyznanie świadczenia określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z dnia 2 lutego 2022 r. (Dz.U. 2022R poz. 316) wydane na podstawie art. 17 ust.11 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz