Ochrona praw człowieka - wykład monograficzny dla słuchaczy szkolenia podstawowego CSSG

W piątek 17 lutego 2012 roku w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie gościliśmy Pełnomocnika Komendanta Głównego Straży Granicznej ds. Ochrony Praw Człowieka i Równego Traktowania Panią Elizę Przybyłko oraz Pana ppłk SG Jacka Kiszakiewicza - radcę prawnego w Biurze Ochrony Informacji Niejawnych Komendy Głównej SG.

W trakcie spotkań ze słuchaczami szkolenia podstawowego Pani Eliza Przybyłko przedstawiła zadania Pełnomocnika Komendanta Głównego ds. Ochrony Praw Człowieka i Równego Traktowania oraz omówiła wybrane prawa człowieka w kontekście zadań realizowanych przez Straż Graniczną, w tym m.in. prawo do życia, prawo do wolności od tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania albo karania, prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego, prawo do prywatności oraz prawo do wolności myśli, sumienia i religii. Natomiast Pan ppłk SG Jacek Kiszakiewicz w swoim wystąpieniu skupił się na omówieniu wybranych międzynarodowych organów ochrony praw człowieka.

Przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej, odwołując się do wielu przykładów z ostatnich miesięcy, wielokrotnie w swoich wystąpieniach zwracali uwagę słuchaczom, że ochrona praw człowieka odgrywa istotną rolę nie tylko w wymiarze zewnętrznym, jakim jest przestrzeganie tych praw przez funkcjonariuszy Straży Granicznej podczas codziennej służby, ale ma również istotne znaczenie w wymiarze wewnętrznym czyli przestrzegania praw człowieka w Straży Granicznej w relacjach przełożony-podwładny czy funkcjonariusz-pracownik.

Spotkanie słuchaczy z ekspertami zainicjowali funkcjonariusze Zakładu Humanistycznego Centrum Szkolenia Straży Granicznej.

"Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swojej godności i w swych prawach. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa." (Art. 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka).

Prawa człowieka rozumiane są jako uprawnienia jednostki nabywane przez nią w momencie urodzenia, wynikające z samego faktu bycia człowiekiem. Przysługują one każdemu człowiekowi bez względu na jego przynależność państwową, etniczną czy wyznaniową, a także bez względu na zajmowaną pozycję w społeczeństwie. Międzynarodowy system ochrony praw człowieka ma za zadanie chronić przyrodzone i niezbywalne prawa człowieka. Historia tych praw liczy już blisko 3 tysiące lat, a mimo to rządy i międzynarodowe organizacje wciąż alarmują o rażących przypadkach ich naruszania.

Funkcjonariusze Straży Granicznej w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności oraz przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela. Powyższy obowiązek wynika z art. 9 ust. 5 Ustawy z dnia 12 października 1990r. o Straży Granicznej (Dz.U. (RP) z 2011 r., nr 116, poz. 675, z późn. zm.). Dbanie o przestrzeganie standardów ochrony praw człowieka przez funkcjonariuszy Straży Granicznej jest niezwykle istotnym elementem funkcjonowania naszej formacji, ponieważ sposób postępowania funkcjonariuszy w stosunku do podróżnych wpływa bezpośrednio na kształtowanie wizerunku Straży Granicznej oraz poziomu zaufania publicznego do naszej formacji.

 

  Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz