W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego FRONTEX (NFPOC), Komendanci Placówek Straży Granicznej w Bezledach (Warmińsko-Mazurskiego Oddział SG), Terespolu i Dorohusku (Nadbużański Oddział SG) oraz Korczowej i Medyce (Bieszczadzki Oddział SG), a także przedstawiciele Wydziałów: Granicznego i Prezydialnego oraz oficerowie Focal Points.
W trakcie odprawy przedstawiono prezentacje poświęcone przebiegu Wspólnych Operacji Focal Points w poszczególnych Punktach Ogniskowych usytuowanych na granicy zewnętrznej z uwzględnieniem operacji regionalnych przeprowadzonych z wykorzystaniem ich infrastruktury. W trakcie odprawy omówione zostały kierunki rozwoju i sposoby wykorzystywania środków dofinansowania Punktów Ogniskowych.
Informacja uzupełniająca:
Agencja Frontex jest organem Wspólnoty Europejskiej, którego głównym zadaniem jest koordynacja współpracy operacyjnej w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej. Agencja udziela wsparcia Państwom Członkowskim UE w szkoleniu funkcjonariuszy służb granicznych, przeprowadza analizy ryzyka, organizuje wspólne operacje ukierunkowane na określone zagrożenia, monitoruje rozwój badań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic.
Punkty Ogniskowe (Focal Points) ustanowione są zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na wniosek Agencji Frontex. W strukturze polskiej Straży Granicznej takie punkty funkcjonują od 2004 roku na granicy z Ukrainą w Dorohusku i Korczowej oraz Białorusią w Terespolu, a także na granicy z Federacją Rosyjską w Bezledach (od 2010 roku). Stanowią one narzędzie Unii Europejskiej na zewnętrznej granicy i są ważnym ogniwem w systemie konsultacji Państw Członkowskich UE.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz