Odprawa roczna kadry kierowniczej CSSG – podsumowanie 2012 roku

Podsumowanie działalności szkoleniowej i kierunki rozwoju szkoły to główne tematy odprawy rocznej kadry kierowniczej Centrum Szkolenia Straży Granicznej, która odbyła się w dniu 21 lutego 2013 roku w siedzibie szkoły w Kętrzynie.

W trakcie spotkania podsumowano ubiegły rok pracy szkoły oraz przedstawiono zamierzenia i strategiczne kierunki działalności w 2013 roku.

Z ramienia Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie w odprawie uczestniczył Dyrektor Zarządu Granicznego KGSG Pan ppłk SG Piotr Patla oraz zaproszeni goście: Zastępca Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Pan płk SG Marek Obrębski oraz Główny Księgowy Budżetu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG Pan płk SG Miłosz Lenart, Naczelnik Wydziału IV Zamiejscowego Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej a także Pan kpt. SG Adam Maliszewski Zastępca Naczelnika Wydziału Służby Granicznej Zarządu Granicznego KGSG.

Odprawie przewodniczył Komendant Centrum Pan płk SG Andrzej Rytwiński, który podsumował działalność szkoły na wszystkich płaszczyznach aktywności podkreślając osiągnięcia w obszarze: dydaktyki, współpracy międzynarodowej oraz pozyskiwania, zarządzania i rozliczania środków z funduszy unijnych i źródeł zewnętrznych.

Dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej SG Pan ppłk SG Piotr Patla podkreślił, że z dużym zainteresowaniem wysłuchał wystąpień prezentowanych w czasie spotkania i docenia wkład kętrzyńskiej szkoły w działalność na rzecz formacji. Pozytywnie ocenił starania w zakresie pozyskiwania funduszy na projekty, których realizacja przyczyniła się do podnoszenia poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy, a kolejne planowane przedsięwzięcia będą stanowiły wartościowe narzędzia w działalności służbowej. Szczególne słowa uznania zostały skierowane na adres Komendanta Centrum w związku z opracowaniem pod kierunkiem funkcjonariuszy Centrum Katalogu Najlepszych Praktyk w ochronie granicy zewnętrznej, który jest produktem skierowanym do funkcjonariuszy pełniących służbę w bezpośredniej ochronie granicy państwowej.

Odprawa była także okazj ą do złożenia podziękowań Panu płk. SG Markowi Obrębskiemu - Zastępcy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej za wspieranie działalności kętrzyńskiej szkoły w obszarze logistycznym na przestrzeni ostatnich lat.

Główne zadania Centrum Szkolenia Straży Granicznej skupiają się na prowadzeniu szkoleń z zakresu szkoły podoficerskiej i chorążych oraz przeszkolenia specjalistycznego do mianowania na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej. Ale to także prowadzenie doskonalenia zawodowego w formie kursów doskonalących i szkoleń specjalistycznych na rzecz formacji oraz udzielanie pomocy szkoleniowej jednostkom organizacyjnym SG.

Największy potencjał Centrum Szkolenia SG stanowi kadra w liczbie 184 funkcjonariuszy i pracowników oraz baza dydaktyczno-noclegowa. Zajęcia w kętrzyńskiej szkole Straży Granicznej prowadzone są w dobrze wyposażonych w sprzęt gabinetach specjalistycznych i salach wykładowych, jak również w realnych warunkach służby granicznej jednostek organizacyjnych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Zaplecze dydaktyczne Centrum to także polowa baza szkoleń minersko-pirotechnicznych, Centrum Szkolenia i Doskonalenia na Pokładach Statków Powietrznych oraz Ośrodek Szkolenia Lotniczego Lotnictwa Straży Granicznej. 

W 2012 roku w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie zrealizowanych zostało łącznie 419 przedsi ęwzięć szkoleniowych w ramach których przeszkolonych zostało 7.226 uczestników. Liczba ta obejmuje szkolenia tzw. "kwalifikowane” w liczbie 6, w których uczestniczyło łącznie 366 funkcjonariuszy, szkolenia prowadzone w ramach doskonalenia centralnego w licznie 214 z ogólną liczbą uczestników 3.502 i 35 szkoleń zewnętrznych, w których udział wzięło 73 uczestników. W ramach współpracy międzynarodowej swoje kompetencje podnosiło 886 uczestników w 56 zróżnicowanych projektach szkoleniowych, a w ramach wspó łpracy z innymi instytucjami 876 słuchaczy uczestniczących w 41 szkoleniach.

Jednym z priorytetowych obszarów działalności Centrum Szkolenia SG od wielu lat pozostaje wsp ółpraca międzynarodowa. W ubiegłym roku kadra szkoły zaangażowana była w 56 przedsięwzięć o różnym charakterze. W misjach i spotkaniach poza granicami uczestniczyło 75 funkcjonariuszy, a w tych - organizowanych w Centrum 113 oraz 277 uczestników z zagranicy. Obszar ten to przede wszystkim przedsięwzięcia organizowane i koordynowane przez Europejską Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej (FRONTEX), ale także: przedsi ęwzięcia w ramach Programu Kontroli Exportu i Bezpieczeństwa Granic (EXBS), współpraca ze szkołami partnerskimi z Litwy, Łotwy i Estonii, współpraca z Narodową AkademiąPaństwowej Służby Granicznej Ukrainy w Chmielnickim i szkołami w Finlandii.

Nie bez znaczenia pozostaje także aktywność szkoły w pozyskiwaniu środków finansowych na działalność dydaktyczną. W 2012 roku Centrum Szkolenia SG na swoją działalność pozyskało z funduszy unijnych i innych źródeł zewnętrznych 594.638otych.

 Aneta Wojtanowska-Zimoń

 

Źródło: SG

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz