Odprawa roczna w W-MOSG

W dniach 21-22 lutego w Komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się dwudniowa odprawa roczna kadry kierowniczej jednostki. Z ramienia Komendy Głównej Straży Granicznej w odprawie uczestniczył Dyrektor Zarządu Granicznego ppłk SG Piotr Patla.

Pierwszego dnia spotkania podsumowano ubiegłoroczną pracę Placówek Straży Granicznej na Warmii i Mazurach. Naczelnicy wydziałów granicznego, operacyjno- śledczego, cudzoziemskiego omówili kluczowe wydarzenia w podległych pionach w 2012 roku oraz przedstawili plany działania na rok 2013.

Podsumowując realizację zadań Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w ubiegłym roku należy podkreślić, że działania oddziału zdominowane były głównie poprzez wydarzenia takie jak: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (zapewnienie sprawnej i skutecznej kontroli granicznej na zewnętrznej granicy UE) oraz przygotowanie SG do wdrożenia umowy między Rządem RP a Rządem FR o zasadach małego ruchu granicznego.

W okresie trwania rozgrywek EURO 2012, w podległych przejściach granicznych nie odnotowano żadnych utrudnień w zakresie płynności odpraw osób i pojazdów. W oparciu o prognozy ruchu granicznego oraz informacji otrzymanych od strony rosyjskiej dotyczących ilości autobusów z kibicami udającymi się na turniej, w przejściach granicznych zapewniono optymalną obsadą kadrową, która obsługiwała ruch na wszystkich pasach oraz zabezpieczała tok odprawy granicznej i rejon przejść.

Wprowadzenie małego ruchu granicznego było najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w województwie warmińsko-mazurskim. Przygotowania do wdrożenia umowy prowadzone były na kilku obszarach m.in. w zakresie poprawy infrastruktury granicznej, jak również przeprowadzono szkolenia z zakresu zasad MRG, którymi zostali objęci przedstawiciele służb współdziałających. Ostatni obszar obejmował politykę informacyjną skierowaną do mieszkańców regionu. Warmińsko-Mazurski Oddział opracował broszury informacyjne w języku polskim i rosyjskim, zawierające graficzne przedstawienie obszarów objętych przedmiotową umową, a także podstawowe dane o zasadach tejże umowy.

W przejściach granicznych podległych Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi Straży Granicznej odnotowano 72% wzrost ruchu granicznego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Największe natężenie ruchu granicznego osób koncentrowało się w dpg Grzechotki – Mamonowo II. Wzrost odnotowano zarówno w ruchu osobowym cudzoziemców jak i ob. Polski. Jednym z czynników wpływających na wzrost ruchu granicznego jest rozpoczęcie z dniem 27 lipca ub. roku stosowania przepisów Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego. Od chwili rozpoczęcia wydawania przez obie Strony zezwoleń MRG odnotowano systematyczny wzrost ruchu osób przekraczających granicę na ich podstawie. Obecnie obserwuje się o wiele większe zainteresowanie wykorzystaniem zezwoleń MRG u ob. Polski, niż u ob. Federacji Rosyjskiej. Jest to spowodowane przede wszystkim różnicą cen towarów akcyzowych, w szczególności paliw.

W nadchodzącym okresie, przewidywany jest stały wzrost ruchu granicznego w związku ze stosowaniem na granicy polsko-rosyjskiej przepisów o małym ruchu granicznym, utrzymującą się znaczną różnicą w cenach paliw oraz wzrostem zainteresowania ze strony obywateli Federacji Rosyjskiej z korzystania na terenie Polski z us ług turystycznych i konsumenckich.

Wzrostowi ruchu granicznego towarzyszył także 82% wzrost odprawionych środków transportu w stosunku do roku ubiegłego.

W 2012r. na odcinku granicy „zielonej” z Obwodem Kaliningradzkim zatrzymano 5 nielegalnych migrantów (3 ob. Mołdowy, 1 ob. Armenii, 1 ob. Uzbekistanu). Ubiegły rok charakteryzował się również znacznym spadkiem nielegalnej migracji w przejściach granicznych. W 2012 roku były jedynie trzy przypadki prób przekroczenia granicy wbrew przepisom z udziałem obywateli Demokratycznej Republiki Konga, którzy posługiwali się sfałszowanymi dokumentami.

W przejściach granicznych w 2012 roku wydano 1500 decyzji o odmowie wjazdu co stanowi wzrost o ok. 55% w stosunku do 2011 roku. Główną kategorię podróżnych, którym odmawiano wjazdu na terytorium RP stanowili obywatele Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i Kazachstanu, którzy nie spełniali formalnych przesłanek. Najczęściej przyczynami było nie posiadanie ważnych dokumentów podróży lub wizy, nie posiadanie wystarczających środków finansowych, nie posiadanie odpowiedniej dokumentacji uzasadniającej cel wjazdu bądź wpis cudzoziemca w bazach danych jako niepożądanego na trenie RP.

Funkcjonariusze Straży Granicznej unieważnili 21 wiz, ponieważ uzyskane dokumenty zostały wyłudzone. Ponadto funkcjonariusze wydali 53 decyzje o cofnięciu wizy, w związku z zaprzestaniem spe łniania warunków uprawniających do ich otrzymania, 342 decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium RP oraz 18 decyzji o wydaleniu.

W ramach kontroli legalności pobytu oraz zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w roku 2012, funkcjonariusze pionu ds. cudzoziemców przeprowadzili 172 kontrole. Ponadto, funkcjonariusze SG zaopiniowali ponad 700 wniosków składanych przez cudzoziemców do wojewody. Na podstawie czynności wykonanych przez funkcjonariuszy W-MOSG dotyczących cudzoziemców Wojewoda Warmińsko – Mazurski wydał 153 decyzje pozytywne i 10 odmownych w sprawie zalegalizowania pobytu na terytorium RP.

W 2012r. funkcjonariusze WMOSG ujawnili towary na łączną szacunkową wartość ponad 6 mln zł (spadek ogólnej wartości około 5%).

Dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej płk SG Piotr Patla w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej przedstawił prezentację odnoszącą się do merytorycznych obszarów działalności formacji. Zaznaczył, iż wzrost ruchu granicznego podróżnych na lądowej granicy państwowej RP z FR w minionym roku jest najwyższy w porównaniu z pozostałymi odcinkami granicy Polski.


 Justyna Szubstarska

 

Źródło: SG

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • miłośnik SG 2013-03-03 20:39:43 91.199.*.*
    No wszystko fajnie, tylko dlaczego w związku ze wzrostem ruchu na przejściach nie zwiększa się obsady etatowej SG. Na jednym pasie pracuje 2 celników i jeden "wopek " na 2-3 pasach...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0