Olsztyn: Rozpoczął się I Ogólnopolski Przegląd Cyfrowej Scenografii Filmowej i Efektów Specjalnych

Pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Cyfrowych Form Filmowych rozpoczął się 21 września w Olsztynie I Ogólnopolski Przegląd Cyfrowej Scenografii Filmowej i Efektów Specjalnych. Przez trzy dni uczestnicy wydarzenia wezmą udział w warsztatach, prezentacjach, spotkaniach oraz przeglądzie filmowych prac studenckich. Przegląd jest elementem kampanii promocyjnej samorządu warmińsko-mazurskiego Warmia: rebelia Kultury.

Specjalne warsztaty efektów specjalnych

 

Celem przeglądu jest upowszechnienie wiedzy o formach kreowania współczesnego świata cyfrowego w kontekście obrazów zarówno statycznych (fotografia), jak i ruchomych (wideo czy animacja). Zaprezentowane zostaną między innymi projekcje filmowe z prezentacją „making off” takich filmów jak: „Antychryst”, „Sala samobójców”, „Bitwa Warszawska” czy „Listy do M”.

 

Do udziału w przeglądzie organizatorzy wydarzenia zaprosili dwanaście najlepszych polskich firm postprodukcyjnych, m.in. Platige Image, Lightcraft, Alwernia czy ATM. Pokażą one przygotowane specjalnie na potrzeby wydarzenia filmy, w których została wykorzystana nowoczesna aparatura „Planetarium”. W ramach specjalnych warsztatów zostaną zaprezentowane najciekawsze efekty specjalne, jakie pojawiły się w polskim kinie w ostatnich latach.

Polska Scenografia Filmowa

Organizatorzy przeglądu zapraszają także na pokazy sześciu najciekawszych artystycznie polskich filmów, których autorzy wykorzystali osiągnięcia cyfrowej scenografii i efekty specjalne.

W ramach przeglądu, we współpracy z Sekcją Scenografów Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zapraszamy także do DKF „ZA”, działającym przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, na cykl filmów pokazujących szczególne osiągnięcia w polskiej scenografii filmowej. W piątek 21 września odbędzie się projekcja filmu „Stara Baśń” oraz spotkanie ze scenografem Andrzejem Halickim.

Podczas przeglądu będzie też można podziwiać prace graficzki, Mai Borowicz, wykonane w technice digital painting.

Studenci do kamer

Przeglądowi Cyfrowej Scenografii Filmowej i Efektów Specjalnych towarzyszyć będzie przegląd prac studenckich „Wirtualna scenografia i efekty specjalne jako element współczesnej narracji medialnej i naukowej”, który organizuje Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Lokalizacje:

  • Planetarium: Projekcje efektów specjalnych oraz filmów realizowanych w technologii full dome przez uczestników przeglądu. Warsztaty branżowe: tworzenie scenografii cyfrowej i efektów specjalnych oraz wystawy towarzyszące. Olsztyńskie Planetarium i obserwatorium Astronomiczne, Olsztyn, Al. Piłsudskiego 38.
  • Kino Helios: Pokazy filmów.  Spotkania z twórcami scenografii  i efektów specjalnych. Prezentacja technologii tworzenia cyfrowej scenografii i efektów specjalnych w prezentowanych obrazach. Kino Helios, CH ALFA, Olsztyn, Al. Piłsudskiego 16.
  • Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych: DKF – Przegląd najlepszych polskich filmów z efektami specjalnymi w ujęciu historycznym; spotkanie z polskimi twórcami scenografii. CEIiK, Olsztyn, ul. Parkowa 1.
  • Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego: Przegląd prac studenckich – wirtualna scenografia i efekty specjalne jako element współczesnej narracji medialnej i naukowej.

W latach siedemdziesiątych z powodu reglamentacji różnego rodzaju festiwali  przez władze PRL-u Olsztyn zaistniał na mapie polskiej twórczości filmowo-telewizyjnej Festiwalem Twórczości Telewizyjnej. Olsztynowi z racji wybudowania Planetarium przypadł w udziale festiwal promujący sztukę związaną z technologią elektroniczną – telewizją – jeszcze wówczas analogową.

- Podobnie jak przed laty technologia ma coraz większy wpływ na dzieło audiowizualne: filmowe, telewizyjne, reklamowe. Za jego ostatecznym kształtem kryje się często niezauważalna dla widza praca dziesiątków, a nawet setek ludzi, których wysiłku nie docenia się na większości festiwali i którym nie przyznaje się nagród – przyznaje Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
- Chcemy to zmienić, pokazując, że w Olsztynie, mieście – ogrodzie, na Świętej Warmii znalazło się miejsce na rebelię w kulturze audiowizualnej – zaznacza Jacek Szubiakowski.

Ogólnopolski Przegląd Cyfrowej Scenografii Filmowej i Efektów Specjalnych jest projektem realizowanym w ramach kampanii promocyjnej „Warmia: Rebelia Kultury”. To cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbywa się tu: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentują muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę.

W ramach kampanii tematyka filmowa obecna jest m.in. przez projekty: Przegląd Kina Filozoficznego „Filozofia Filmowo” (26-27.09) czy przegląd kina niemego z muzyką na żywo „Nowe dźwięki w starym kinie” (29-30.09).

 

Źródło: UM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz