Operator pojazdu obserwacyjnego –szkolenie z FGZ

W dniach 7-15 maja 2013 roku w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie odbyła się pierwsza edycja szkolenia specjalistycznego Operator pojazdów obserwacyjnych. Kurs, w którym uczestniczyli przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego Oddziału Stra ży Granicznej prowadzili wykładowcy Zakładu Zabezpieczenia Technicznego Granicy.

Zakończony kurs jest integralną częścią szkolenia realizowanego ze środków finansowych Funduszu Granic Zewnętrznych pt. „Szkolenia z zakresu obsługi urządzeń optoelektronicznych dla funkcjonariuszy Straży Granicznej”. W ramach realizowanego w latach 2013-2014 (do końca czerwca) projektu przeprowadzonych zostanie 12 szkoleń w 3 modułach: „Szkolenie operatorów pojazdów obserwacyjnych” (12 edycji), „Technik serwisu pojazdu obserwacyjnego” (6 edycji) oraz „Szkolenie z zakresu przenośnego systemu ochrony perymetrycznej” (5 edycji). Wartość realizowanego przez Centrum Szkolenia Straży Granicznej projektu wynosi 203.431,00 zł. 

Projekt jest odpowiedzią na dynamiczne zmiany zachodzące w zarządzaniu granicą. Straż Graniczna realizując ustawowe zadania związane z ochroną granicy UE i strefy Schengen poszukuje nowych rozwiązań technologicznych, które wdrażane są i wykorzystywane w bieżącej działalności służbowej m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Aktualnie realizowany projekt zakłada zarówno wyposażenie Centrum Szkolenia Straży Granicznej w sprzęt specjalistyczny, jak też realizację szkoleń, dzięki którym funkcjonariusze realizujący zadania w bezpośredniej ochronie granicy państwowej zostaną wyposażeni w kompetencje niezbędne do właściwej realizacji tychże zadań. Jednym z gł ównych założeń projektu jest nabycie przez funkcjonariuszy wiedzy i umiejętności w zakresie obsługi nowoczesnych urządzeń, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie rozmiarów nielegalnej migracji oraz zwiększenie wykrywalności nielegalnych przekroczeń granicy.

Sprzęt obserwacji technicznej, a w szczególności pojazdy obserwacyjne są urządzeniami powszechnie wykorzystywanymi w ochronie granicy państwowej. Służą nie tylko jako środek transportu umożliwiający dotarcie do punktów prowadzenia obserwacji w terenie, ale przede wszystkim do prowadzenia obserwacji osób, ruchu obiektów, rejestracji obrazu czy wyznaczania położenia obserwowanych obiektów o każdej porze i w każdych warunkach atmosferycznych. Wykorzystywany przez naszych funkcjonariuszy w służbie sprzęt w pełni zapewnia autonomiczne i bezpieczne funkcjonowanie punktu obserwacyjnego oraz rejestrację zdarzeń przy zachowaniu możliwej dyskrecji.  

Aneta Wojtanowska-Zimoń

Źródło: SG

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz