OTWARTE DNI SG W 20-LECIU FORMACJI

Morskie i lądowe granice naszego kraju ochraniane są już od dwudziestu lat. Oprócz tego Straż Graniczna ma jeszcze wiele innych zadań. Dba o porządek i bezpieczeństwo w wyznaczonych strefach nadgranicznych jako formacja scalona ze społeczeństwem. Dodatkowo niepisanym zdaniem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej jest szczególne i regularne dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych.

 

Placówka Straży Granicznej w Bezledach w tym roku była pierwszą, która gościła młodzież w swoich murach. Tuż po tym Placówkę SG w Węgorzewie odwiedziła grupa najmłodszych z węgorzewskich placówek oświatowo – wychowawczych.

 

Każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy funkcjonariusz SG przymierzając kamizelkę kuloodporną lub odblaskową oraz próbując swych zdolności przy pozoracji zatrzymywania pojazdu za pomocą tarczki STOP. Chętni mogli obejrzeć pojazdy od wewnątrz, przymierzając się do roli kierowcy - funkcjonariusza , a nawet włączyć sygnały świetlne i dźwiękowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pomieszczenia dla osób zatrzymanych, cele z drewnianymi, niezbyt wygodnymi pryczami.. Straż Graniczną w Węgorzewie odwiedziło łącznie 480 osób. Ponadto nie tylko najmłodsi byli zainteresowani służbą strażników granicznych. Również studenci z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego zostali przyjęci i zapoznani z metodami pracy w SG.

 

Z życzeniami z okazji 20-lecia istnienia Straży Granicznej Placówkę SG w Sępopolu odwiedziła 28 - osobowa grupa dzieci z Zespołu Szkół w Łankiejmach. Uczniów za pomocą makiety zapoznano z przebiegiem i oznakowaniem granicy państwowej. A pies służbowy Eryk świetnie zaprezentował ogólne zasady posłuszeństwa. Ponadto bazując na programie "Blaskiem chronieni” funkcjonariusze przypomnieli dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po zmroku. Podobną troską i tematyką objęto jeszcze 50 uczniów klas III gimnazjalnych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu.

Podopieczni Szkoły Podstawowej w Żytkiejmach i Dubeninkach w dniach 23-24 maja zawitali do Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach. W zajęciach uczestniczyły dzieci z klas 0-V wraz ze swoimi wychowawcami. Podczas spotkania przypominano najmłodszym, że Straż Graniczna zawsze służy pomocną ręką. Na podstawie wirtualnego muzeum Straży Granicznej, które powstało z okazji 20-lecia, dzieci mogły porównać, jak funkcjonowała nasza formacja kiedyś, a jak wygląda to dziś. Podopieczni błyskotliwie dostrzegali istotne różnice w umundurowaniu, uzbrojeniu i funkcjonowaniu służby. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowanych przez funkcjonariuszy tutejszej Placówki ćwiczeniach i zabawach.

Przywitani przez samego komendanta Straży Granicznej w Lelkowie zostali uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół w Pieniężnie. Największe zainteresowanie wzbudził „rentgen” samochodu ciężarowego zaprezentowany w największym drogowym przejściu granicznym z Federacją Rosyjską. Po doświadczeniu na własnej skórze służby na linii granicy, młodzież zapoznała się z historią formacji, a także z etapami powstawania przejścia granicznego w Grzechotkach. Podobne informacje, ale w znacznie rozszerzonym zakresie otrzymała grupa studentów z Olsztyńskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. prof. T. Kotarbińskiego, która również gościła w drogowym przejściu granicznym.

Praca strażnika granicznego, sprzęt oraz możliwości na tyle interesują mieszkańców regionu, że oprócz podsumowanych wizyt Placówki stale otrzymują listę chętnych szkół do zgłębienia tematu.

Wszystkim uczniom zwiedzającym Straż Graniczną z Warmii i Mazur zaprezentowano sprzęt i pojazdy służbowe wykorzystywane w bezpośredniej ochronie granicy państwowej. Przybliżono na czym  polega służba w naszej formacji, zadania jakie realizujemy oraz szereg informacji odnośnie zasad i  zachowań w obrębie granicy państwowej. Licznie przybyli podopieczni mogli obejrzeć sprzęt techniki specjalnejoraz obiekty poszczególnych placówek w danym regionie.

Po zorganizowanych dniach otwartych w Straży Granicznej w województwie warmińsko-mazurskim blisko 1200 młodych ludzi doskonale wie, jakie przepisy obowiązują w strefie nadgranicznej i jak się zachowywać w pobliżu granicy państwowej.

Tegoroczne " Dni otwarte" w pełni uświetniły obchody 20-lecia istnienia Straży Granicznej.

 Ewelina Bloch

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz