Otyłość – pandemia współczesnych czasów?

Otyłość jest chorobą, którą trzeba leczyć. Powikłania otyłości znacznie pogarszają jakość życia i prowadzą do wielu schorzeń. Do 2035 r. może mieć ją 60% Polaków.

  • Otyłość określa się jako pandemię ze względu na liczbę osób dotkniętych chorobą i na szybkość jej rozprzestrzeniania.

  • Światowa Organizacja Zdrowia WHO (World Health Organisation) uznaje otyłość za chorobę. Otyłość jest też wpisana na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10).

  • Z prognoz dla Polski wynika, że w 2035 r. ponad 35% dorosłych mężczyzn i ponad 25% dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość.

 

Otyłość to nie tylko problem estetyczny, lecz przede wszystkim poważna choroba, która ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne milionów ludzi. Nieleczona choroba prowadzi do wielu powikłań, w tym m.in. nadciśnienia tętniczego, bezdechu sennego, zwyrodnienia kolan, stłuszczenia wątroby.

 

Zrozumienie zamiast oceniania

Choroba otyłościowa ma także ogromny wpływ na psychikę i samopoczucie osób, które na nią cierpią. Osoby zmagające się z otyłością często doświadczają stygmatyzacji, co może prowadzić do obniżonej samooceny, depresji i izolacji społecznej. Negatywne nastawienie do otyłości jest wzmacniane przez społeczne przekonanie, że otyłość rozwija się z powodu braku silnej woli, lenistwa i problemów emocjonalnych.

 

Jak rozpoznaje się otyłość

 

Lekarz rozpoznaje otyłość na podstawie wywiadu i badań. Statystki są bardzo niepokojące.

 

- W zeszłym roku u nieco ponad 15 tysięcy pacjentów z Warmii i Mazur lekarze wskazali chorobę otyłościową (E66 według ICD-10) jako rozpoznanie główne lub współistniejące. W tym roku takich pacjentów mamy prawie 17 tysięcy – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka W-M OW NFZ.

 

Sami również możemy kontrolować niektóre wskaźniki. Pomiary masy ciała i wzrostu są jednym z podstawowych badań kontrolnych. Należy je wykonywać co najmniej raz w roku.

 

Do rozpoznania otyłości służy wskaźnik BMI (Body Mass Index), obliczany wg wzoru:

masa ciała [kg] : (wzrost [m])². Kalkulator BMI znajdziesz również na stronie Diety NFZ.

 

Inną metodą jest ocena zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Przyjmuje się, że w otyłości ilość tkanki tłuszczowej wynosi >30% u kobiet i >25% u mężczyzn. Poziom tłuszczu w organizmie zmierzysz w kiosku profilaktycznym w Sali Obsługi Klienta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ przy ul. Głowackiego 14.

 

Leczenie otyłości

 

Jeśli lekarz rozpoznał u Ciebie otyłość – działaj, nie czekaj. Otyłość nie ustąpi sama i może nawracać. Podstawą Twojej terapii powinna być trwała zmiana stylu życia. Na początek zmień nawyki żywieniowe i zwiększ swoją aktywność fizyczną.

 

Dlaczego warto korzystać z portalu Diety NFZ

Portal Narodowego Funduszu Zdrowia promuje zdrowe nawyki żywieniowe i wspiera osoby z chorobami przewlekłymi, w tym z nadwagą i otyłością, w wyborze odpowiedniej diety. Przepisy są zdrowe i smaczne. Do tego są proste i szybkie w przygotowaniu.

Portal oferuje:

  • 11 planów żywieniowych dla całych rodzin

  • możliwość indywidualnego doboru planu żywieniowego do preferencji użytkownika

  • listę zakupów do przepisów z planu żywieniowego

  • ponad 8 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków

  • kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami

  • artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania

  • e-booki z przepisami.

 

Korzystanie z portalu Diety NFZ jest bezpłatne.

Uzdrowiska w leczeniu otyłości

Jeśli chorujesz na otyłość, możesz skorzystać z leczenia w sanatorium w ramach NFZ. Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją szpitalnego lub ambulatoryjnego. O wystawieniu skierowania decyduje lekarz. Leczenie w sanatorium przysługuje Ci raz na 18 miesięcy. Kolejne skierowanie możesz złożyć już 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego pobytu w uzdrowisku. Więcej informacji dotyczących zasad leczenia uzdrowiskowego znajdziesz na stronie W-M OW NFZ.

 

Chirurgia bariatryczna

Chirurgia bariatryczna to różnego rodzaju zabiegi operacyjne prowadzące do upośledzenia wchłaniania pokarmu poprzez zmniejszenie objętości żołądka i zmianę drogi pokarmowej co w efekcie prowadzi do skutecznej utraty masy ciała i pozwala utrzymać zredukowaną masę w długim okresie czasu. Leczenie operacyjne chorych z otyłością wydłuża ich życie, jednocześnie znacząco poprawiając jego jakość.

Program kompleksowej opieki medycznej nad pacjentami chorymi na otyłość olbrzymią leczoną chirurgicznie KOS-BAR jest realizowany przez jeden ośrodek w regionie - Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie.

- W latach 2023-2024 do programu zakwalifikowano 110 pacjentów, z tego 48 pacjentom wykonano operację bariatryczną – podaje Magdalena Mil.

Agnieszka Budziszewska

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz