Pętla taktyczna "Ferii z WOT 2023"

Ponad 260 ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej z regionu Warmii i Mazur kończy szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT" w 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wielu mieszkańców województwa skorzystało ze szkolenia hybrydowego.  Terytorialsi mają za sobą pierwszy wojskowy egzamin, tzw. „Pętle taktyczną".

Od 20 stycznia w ramach ,,Ferii z WOT" kandydaci szkolili się w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu. Natomiast w Braniewie, gdzie stacjonuje 43blp realizowane było szkolenie podstawowe w systemie hybrydowym, na które ochotnicy stawili się pod koniec 2022 roku. Część szkolenia żołnierze realizowali w weekendy, by ostanie 10 dni „szesnastki" kontynuować jednym ciągiem. Obie kompanie szkolne połączą się 4 lutego w Morągu, gdzie złożą uroczystą przysięgę wojskową.

 

 

„Pętla taktyczna" to podsumowanie zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać żołnierze.

 

Egzamin prowadzony był w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczając się z punktu na punkt wykonywali przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie, poruszając się marszem ubezpieczonym.

 

Celem egzaminu było podsumowanie zdobytych umiejętności, ocena sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych. Pętla taktyczna miała na celu sprawdzenie zachowania, działania żołnierza na polu walki i umiejętności realizacji wybranych zadań taktycznych. Poprzez przeprowadzenie sprawdzianu strzeleckiego, zweryfikowana została również umiejętność bezpiecznego posługiwania bronią. 

 

Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji.

 

Pierwszy krok w stronę 4W-MBOT można wykonać poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów.

 

 

 

 

 

Przysięga w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej

4 lutego br. (sobota) o godz. 10.00 na terenie PARKU MIEJSKIEGO (Al. Parkowa 12) w Morągu odbyła się uroczysta przysięga wojskowa. W przysiędze wzięło udział ponad 260 ochotników, którzy w ramch "Ferii z WOT" kończą szkolenie podstawowe.  W efekcie złożenia przysięgi wzrośnie łączna liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach - w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku. Szkolenie podstawowe było skierowane głównie do nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów. Była to największa przysięga w historii brygady. Po uroczystości, żołnierze Obrony Terytorialnej zaprezentowali pojazdy i sprzęt będący na wyposażeniu 4W-M BOT.

 

 

Zdjęcia- DWOT, 4W-MBOT.

 Sabina MAZUREK

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz