Celem powołania i funkcjonowania rady jest opiniowanie podstawowych kierunków polityki oświatowej w regionie. Dzięki uspołecznieniu procesu podejmowania kluczowych decyzji w obszarze edukacji możliwe będzie zapoczątkowanie dialogu edukacyjnego na poziomie regionalnym. Dialog ten, i związana z nim współpraca, są warunkami efektywnego i systemowego podnoszenia jakości pomorskiej edukacji w ramach działalności poszczególnych zaangażowanych podmiotów. Jest to szczególnie istotne w czasie poprzedzającym rozpoczęcie wydatkowania środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w którym zaplanowano niemal 30% więcej funduszy na rozwój edukacji w naszym regionie.
Do prac w Pomorskiej Radzie Oświatowej zaproszeni zostali przedstawiciele różnych instytucji i środowisk: samorządowcy, związki zawodowe, rektorzy szkół wyższych, dyrektorzy szkół, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, przedstawiciele mediów, rad rodziców oraz młodzieżowych rad działających przy jednostkach samorządu terytorialnego.
– Od pewnego czasu wyraźnie artykułuję następującą myśl: odpowiedzialność za jakość edukacji spoczywa na barkach samorządów lokalnych. Nie mówię tutaj o kwestii finansowania funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. To zadanie oczywiste i wynikające z przepisów prawa. Mam na myśli jakość, a zatem zapewnienie jak najlepszego startu w przyszłość młodym pokoleniom. To podejście do roli samorządów, które nazywam Pomorskim Systemem Jakości Edukacji, ma charakter unikatowy w skali kraju – wyjaśnia marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który otworzy pierwsze posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej. – Ponadto dla wszystkich wymienionych środowisk Pomorska Rada Oświatowa stworzy możliwość rzeczowej i efektywnej wymiany poglądów. Działalność rady ma charakter doradczy, ale z uwagi na autorytet zaangażowanych osób i instytucji myślę, że uchwały rady będą wytyczać kierunki rozwoju edukacji w naszym regionie.
Małgorzata Pisarewicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz