- Jak na razie udało nam się opracować dokumentację techniczną dla przebudowy dróg w Klejnowie, szlaku Kierpajny – Bornity, drogi w Grabowcu oraz trasy łączącej Podleśne z Gronówkiem. Zakładany zakres prac będzie dotyczył poszerzenie i wyrównanie jezdni, wzmocnienie ich, odwodnienie, oświetlenie, stworzenie zatok autobusowych, przejść dla pieszych i ogólnie – poprawa ich stanu technicznego. Staramy się wyjść naprzeciw licznym wnioskom i skargom mieszkańców wyżej wymienionych miejscowości. W sumie koszt samej dokumentacji, który musiał zostać pokryty przez władze powiatu, to prawie 162 tysiące złotych.
Opracowanie dokumentacji zostało zlecone firmom z Gdańska oraz Elbląga. Termin realizacji przebudowy drogi w Klejnowie to 23 miesiące, w pozostałych przypadkach jest to 11 miesięcy.
Z tego, co udało nam się dowiedzieć – w samym Braniewie doczekamy się przebudowy ulic: Wileńskiej, Mielczarskiego, Alei Wojska Polskiego oraz Warmińskiej. Inwestycja ta będzie realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Władysław Hruszka zakłada pozyskanie dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
- Po opracowaniu projektu oraz uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na budowę chcemy położyć nową nawierzchnie, przebudować chodniki, a także zatroszczyć się o nowe miejsca parkingowe. Sądzę, że ulepszeniu ulegnie także kanalizacja deszczowa czy oświetlenie wyżej wymienionych ulic.
Obecnie przeprowadzono już przetarg na projekt, który wygrała firma VIAPROJECT z Bartoszyc. Termin, kiedy plan już będzie gotowy, to 30 kwietnia przyszłego roku, a jego wartość to 54120 zł.
Po jego wykonaniu będzie można starać się o dofinansowanie, a następnie zostanie przeprowadzony przetarg na wykonawcę naszego zamówienia. Wstępny harmonogram zakłada, że roboty budowlane będą realizowane w latach 2025 – 2026.
W propozycjach do planu finansowego powiatu przedstawione są także wspólne inwestycje z władzami miasta, to znaczy przebudowy ulic Konarskiego i Moniuszki.
- Są to ulice o dużym znaczeniu w sieci braniewskich dróg, myślimy także o przebudowie skrzyżowania ulic Zielonej z Botaniczną oraz nowych chodnikach, kanalizacji deszczowej, oświetleniu ulicznym czy zatoczkach autobusowych. W pierwszej kolejności trzeba będzie opracować plan. Szacowany koszt całej inwestycji wynosi prawie 8, 5 miliona złotych. Niestety, z powodu ograniczonych możliwości finansowych naszego powiatu wydatki te nie mogą być uwzględnione w budżecie na 2023 rok.
BART
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz